1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hazar'dan Avrupa'ya gaz projesinde ikinci perde
Hazar'dan Avrupa'ya gaz projesinde ikinci perde

Hazar'dan Avrupa'ya gaz projesinde ikinci perde

İşte detaylar...

A+A-

Hazar bölgesindeki gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun Avrupa ayağını oluşturan TAP için ilk kazma dün Yunanistan’da vuruldu.

 

Selanik'teki temel atma töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; TAP ile TANAP projelerinin bölgede gaz rekabetinin daha da artırılması ile etkin ve güvenilir piyasaların inşa edilmesi anlamında bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.

 

Azerbaycan, Türkmenistan, İran ve Irak gibi ülkelerdeki gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru'nun Avrupa ayağını oluşturan Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (Trans Adriyatik Pipeline/TAP) için ilk kazma vuruldu. Yunanistan'ın Selanik kentinde düzenlenen TAP inşaatının resmi temel atma töreninde Türkiye'yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak temsil etti. 550 kilometrelik bölümü Yunanistan'da işna edilecek TAP, Yunanistan'ın ardından Arnavutluk, Adriyatik Denizi ve İtalya üzerinden Avrupa'ya uzanacak.

 

TANAP VE TAP BİRER BAŞARI ÖYKÜSÜDÜR

 

Selanik'teki törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; TAP ve TANAP projelerinin bölgede gaz-gaza rekabetinin daha da artırılması ve etkin, güvenilir piyasaların inşa edilmesi anlamında bir başarı öyküsü olduğunu söyledi. Enerji sektörünün, yenilenebilir enerji, düşük emisyon hedefleri ve enerji verimliliği gibi alanlarda yaşanan gelişmeler ve çeşitli yeni teknolojilerin yaygın kullanımıyla çarpıcı bir değişime uğradığını belirten Bakan Albayrak, günümüzde güvenilir ve sürdürülebilir enerjiye ihtiyacın zaruri olduğunun altını çizdi.

 

GAZ-GAZA REKABET TANAPLA ARTACAK

 

Albayrak, "Enerji kesintilerine olan tahammül gitgide azalmaktadır. Doğalgaz ve kömür başta gelen enerji kaynakları olarak, AB üyesi ülkelerde olduğu gibi komşu ülkelerin de enerji karışımında, önümüzdeki on yıllar boyunca kilit bir belirleyici unsur olmaya devam edecektir" dedi. Uluslararası iş birliği ve ortaklıkların, Avrupa'nın arz güvenliğine ilişkin ağır basan endişelerin üstesinden geldiğini ifade eden Albayrak, "TAP projesi, TANAP projesiyle birlikte bölgede gaz-gaza rekabetinin daha da artırılması ve etkin, güvenilir piyasaların inşa edilmesi anlamında bir başarı öyküsüdür" diye konuştu.

 

Türkiye'nin desteği artarak sürecek

 

TAP ve TANAP'ın, güvenilir ve barışçıl uluslararası katma değerlerin oluşturulmasında sadece bir ilk adım olduğuna işaret eden Enerji Bakanı Albayrak, "Devamının ise daha rekabetçi, dinamik, etkin ve tabii ki de sürdürülebilir enerji piyasalarının tesis edilmesi için olan ortaklıklar ve işbirlikleri olacağına inancım tamdır. Bu enerji intikalini güvenilir ve yenilikçi bir şekilde gerçekleştirmeliyiz" dedi. Türkiye’nin TANAP ve TAP projelerine olan desteğinin artarak devam edeceğini belirten Albayrak, "Arz çeşitliliğinin artırılması ve enerji güvenliğinin sağlanması amacıyla, tüm ekonomik fizibıl projeleri görüşmeye hazır olduğumuzu da burada belirtmek isterim" dedi.

 

Projenin Avrupa ayağı 878 kilometre

 

TAP; TANAP'a Türk-Yunan sınırında dahil olacak ve Yunanistan'ın kuzeyi, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'nden geçerek 878 kilometrelik yolculuğun ardından İtalya'nın doğalgaz şebekesine bağlanacak. Azeri gazını Avrupa'da birkaç pazara birden taşıyacak boru hattının başlangıç kapasitesi 10 milyar metreküp olacak.