1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hazine Avcısı Servet Buldu!
Hazine Avcısı Servet Buldu!

Hazine Avcısı Servet Buldu!

213 Metre Denizin Dibinde...

A+A-

Amerikalı bir hazine avcısı, 213 metre denizin dibinde 3 milyar dolar değerinde Sovyet platini buldu.

 


Amerikalı bir hazine avcısı, 213 metre denizin dibinde İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bir gemide 3 milyar dolar değerinde Sovyet platini buldu. Denizaltı araştırma uzmanı Greg Brooks, BBC'ye yaptığı açıklamada batık bir İngiliz ticaret gemisinin Atlantik sahillerinde 213 metre derinlerde keşfettiklerini aktardı.

 

Alman torpido tarafından 1942 yılında batırılan Port Nicholson dört yıl önce keşfedilmiş, ancak gemi üzerindeki hakların müzakereleri nedeni ile açıklamanın geciktiği kaydedildi.

 

İddialara göre gemide Sovyet dönemine ait 30 kasa değerli eşya bulunuyor. Altın, elmas ve platinden oluşan kıymetli taşların değerinin toplam 3 milyar dolar civarında olduğu, Sovyetler Birliği'nin ABD'den aldığı silahlara karşılık ödeme için gönderildiği belirtiliyor.

 

BBC'ye konuşan Brooks, "Bir şekilde onu alacağım. Gemiyi tamamı ile su yüzüne çıkarmak gerekse de" dedi.

 

İngiltere hükümeti adına avukat Anthony Shusta geminin platin taşıdığı konusunda kuşkuları olduğunu, kurtarma işlemlerinin tamamlanmasının ardından İngiltere'nin gemi ile ilgili hak iddia edebileceğini söyledi. Geminin kurtarılması ile ilgili çalışmaların bu ay sonuna kadar başlaması planlanıyor.

 

Rusya Bilimler Akademisi doğrudan olayla ilgili bilgileri olmadığını, ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında ödemeler için platin türü metallerin kullanıldığını doğruladı.

 

1981'de de İngiliz hazine avcıları Sovyet altınları ile yüklü Edinburgh İngiliz savaş gemisini Kuzey Buz Denizi'nde keşfetmişlerdi. Gemide bulunan 5 ton (Jozef) Stalin altınlarının ABD'den alınan askeri mühimmatlarla ilgili ödeme olduğu tespit edilmişti. Çıkarılabilen 2 ton altının üçte birini İngiltere alırken, üçte ikisi Sovyetler Birliği'ne iade edilmişti.