1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HDP kapanacak mı?
HDP kapanacak mı?

HDP kapanacak mı?

O isimden önemli açıklama…

A+A-

 Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Parti kapatmaya ilişkin konuşan Akdoğan, "Parti kapatmaya karşıyız ama 'Sırtımı teröre örgütüne dayadım' diyen hesap vermeli." dedi.

Akdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

Birileri ‘90’lı yıllara dönülüyor’ diyor. Kürt insanına soruyorum. Bugün zulüm eden kimdir, bu infazları yapan kimdir, haraca bağlayan kimdir? O gün demokratik reformlar hak ve özgürlükler yoktu. Zulüm eden, baskı kuran terör örgütü var. Birileri bunu gördü ama korkudan söyleyemiyor. Türkiye’de bir ihanet çetesi var, her tülü kötülüğü yapan.

"SEN HER TÜRLÜ KÖTÜLÜĞÜ YAPACAKSIN SONRA YARGI DENİLDİĞİNDE AĞLAYACAKSIN"

Bir yanda parmak sallayanlar bir tarafta silah sallayanlar var. Bu ikisine de izin vermeyiz. Kimse devlete, hukuka meydan okuyarak demokrasi içinde bir oyuncuyum diyemez. Sen her türlü kötülüğü yapacaksın sonra hukuk, yargı denildiğinde ağlayacaksın.

"HERKES HADDİNİ BİLECEK"

Parti kapatmaya karşıyız ama 'Sırtımı teröre örgütüne dayadım' diyen hesap vermeli. Utanmadan bir Ak Parti tabelasına tahammülleri yok. Sonra siyasette bize tahammül etsinler...Bunların iyi görülmesi lazım. Uyuyan polisi uyurken şehit ediyorlar. Herkes haddini bilecek. Hukuk, demokrasi içinde hareket edilecek. Kim kötülükleri yapıyorsa bunların tek tek hesabı sorulacak. Bir yerde kamu düzeni yoksa orada hak ve özgülük olamaz.

Selahattin Demirtaş: HDP'yi kapatma hazırlığı yapılıyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PM öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, partileri hakkında kapatma hazırlığı yapıldığını belirterek, "Bizim gibi bir direniş hareketinin, sizin tehditleriniz, dokunulmazlık restiniz, kapatma restiniz karşısında geri adım atmamızı beklemek hayaldir" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Burhan Kuzu'nun kendi özel hukuk bürosu içerisinde parti kapatma davasına yönelik HDP ile ilgili dosya hazırladığını iddia etti. Demirtaş, "Cumhurbaşkanı'nın danışanı yapılan Kuzu, parti kapatma hazırlığı yapıyor şu an. Bu yılın sonuna yetiştirmek mümkünse" diye konuştu.

"ABİM KANDİL'DE DEĞİL"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'ya yönelik hava harekatında ağabeyi Nurettin Demirtaş'ın yaralandığı şeklinde çıkan haberler üzerine açıklama yaptı. Demirtaş, " Doğru da olamaz. Çünkü abim Kandil’de değil. Direniş ordusunun içinde direniyor ama kendisinin durumuyla ilgili bir bilgim yok. IŞİD'e karşı bedellik askerlik yapmıyor abim, IŞİD'e karşı halkı için direniyor. Böyle bir barbarlık içinde ölebilir, yaralanabilir de… Böyle bir durumda boyun bükecek halimiz yok" dedi.