1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Helikopterimizin Düşme Nedeni Belli Oldu!
Helikopterimizin Düşme Nedeni Belli Oldu!

Helikopterimizin Düşme Nedeni Belli Oldu!

İşte O Rapor...

A+A-

Afganistan'da düşen ve 12 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili TSK'dan açıklama geldi.

 


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afganistan'da düşen helikoptere ilişkin yapılan incelemede "Elde edilen ilk bulguların, helikopterin teknik bir arıza nedeniyle kaza-kırıma uğradığı yönünde" olduğunu bildirdi.

 

TSK'nın internet sitesinde yapılan duyuruda şunlar kaydedildi:

"Afganistan'da Kabil Bölge Komutanlığı emrinde bulunan ve 16 Mart 2012 tarihinde görev uçuşu esnasında kaza-kırım geçiren askeri helikopterimiz ile ilgili olarak incelemelerde bulunmak üzere olay mahalline giden 12 kişilik Kaza-Kırım Heyetimiz yurda dönmüştür.

 

Elde edilen ilk bulgular, helikopterin teknik bir arıza nedeniyle kaza-kırıma uğradığı yönündedir. Helikopter enkazı ile ilgili parçalar Türkiye'ye getirilmiş ve teknik incelemelere başlanmıştır. Teknik incelemelerin tamamlanmasını müteakip hazırlanacak rapor, kamuoyunun bilgisine sunulacaktır."

 

12 ŞEHİT VERDİK

Başkent Kabil'in dış kesimlerindeki Bagrami semtinde 16 Mart'ta meydana gelen kazada Sikorksy tipi helikopter, bir evin üzerine düşmüştü.

 

Olayda 12 Türk askeri şehit olurken helikopterin çarptığı evdeki iki Afgan vatandaşı da hayatını kaybetmişti.

 

Olayla ilgili komplo teorileri gündeme getirilse de hem Türk hem de Afgan yetkililer, başından itibaren olayın teknik bir arızadan kaynaklandığı yolunda açıklamalarda bulundu.