1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Her ailede bir Demokrat var
Her ailede bir Demokrat var

Her ailede bir Demokrat var

Demokrat Parti üç şehit sahibidir

A+A-

 Ankara’da gerçekleştirilen ve DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek ve binlerce Demokrat Partilinin katıldığı Demokrat Parti (DP) milletvekili aday tanıtım toplantısında DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş bir konuşma yaptı. DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasında tarihi bir gün yaşandığını söyledi...

Ankara’da gerçekleştirilen ve DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek ve binlerce Demokrat Partilinin katıldığı Demokrat Parti (DP) milletvekili aday tanıtım toplantısında DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş bir konuşma yaptı. DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasında tarihi bir gün yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Baş, “Demokrat Parti (DP), Türkiye Cumhuriyeti Devletine demokrasiyi kazandıran, kurulduğu günden itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının din ve vicdan özgürlüğünü doya doya yaşatan, merhum Menderes’le birlikte ilk defa Türkiye’de sanayi hamlesini başlatan ve köylere elektriğin, yolun kazanıldığı günün adıdır Demokrat Parti” diye konuştu.

Demokrat Parti üç şehit sahibidir

Demokrat Parti’nin Türkiye siyasetinde üç şehit vermiş tek parti olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Demokrat Parti, bu davanın memleket sathında hâkimiyeti için inkıtaya uğratılmış, üç şehit de kazanmış memleketimizin en köklü partisidir. ‘En köklü partisidir’ diyorum çünkü Türkiye cumhuriyetimizin Demokrat Parti’den başka şehit kazanmış bir partisi yok ondan bunu söylüyorum. Türkiye geneline bakarsak Türkiye’de Demokrat Partili olmayan bir birey şahsen ben tahmin etmiyorum. Neden diyeceksiniz? Takriben 18 milyon aile var ülkemizde. Bu ailelerin her birinde mutlaka bir Demokrat Partili vardır. Nasıl mı? Rahmetli Gümüşpala’yla başlayan bir süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel ve yine Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal, Tansu Çiller hanımefendi bu ağacın dalı, budağı ve meyvesi olarak tüm Türkiye sathına yayılmıştır. Onun için bir ailede CHP hâkimiyeti de olsa mutlaka orada bir Demokrat evlat vardır.”

Milli heyecan doruğa çıktı

Türk milletinin kültürüne ve siyasetine Demokrat Parti’nin tercüman olduğunu söyleyen Demokrat Parti Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Türk milletinin kültürüne, siyasetine, medeniyetine tercüman olduğu ve de bu uğurda hiç kimsenin yapamayacağı çalışmayı yaptığı için bendeniz Prof. Dr. Haydar Baş olarak Demokrat Partili oldum. Yani bendeniz dedemin partisinden, babamın partisinden amcalarımın partisinden oldum. Gönül dostlarım, sevgili arkadaşlarım da benimle beraber bu yolda yürümeye Demokrat Partili olmaya karar verdiler. Sevgili Genel Başkanım, sevgili dostlarım, arkadaşlarım şimdi siz söyleyin bugün mübarek bir gün değil mi? Âşıklarım maşukuna kavuştuğu milli heyecanın doruk noktaya çıktığı gün bugün değil mi?” Siyasilerin misakı milli sınırlarımızı bile tartışmaya açmaktan çekinmediklerini dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Kabul etsek de etmesek de siyasi iktidar sahibi arkadaşlarımız belki çok yakınlarımız da olabilirler ama siyasete girdikten bugüne kadar yaptıkları icraatları seyredip, mütalaa müzakere ettiğimde diyorum ki ‘galiba ben bu arkadaşlarımızı hiç tanımamışım.’ Geldiğimiz nokta bu. Düşünebiliyor musunuz, kayıtsız misakı milli hudutları içerisindeki coğrafyasının hiçbir suretle tartışmaya açılmasının imkânı olmadığı halde bugün benim bu kardeşlerim bu coğrafyanın sınırlarını tartışmaya açtılar. Şimdi söyleyin bunlar acaba o geçmişteki kardeşlerim mi? Onun için buradan yüce milletime ve o kardeşlerime sesleniyorum; çok yanlış bir kulvarda, çok yanlış bir yolda gidiyorsunuz.”

Zeybek: Sözüm Bahçeli’ye

DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş’ın ardından kürsüye gelen DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek ise Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) BDP’li bağımsız milletvekili adaylara veto kararının ardından, yaşanan tartışmalara tepki gösterdi. Kendi partilerinde de 12 adayın dosyasında eksik çıktığını ve YSK’nın geri gönderdiğini belirten Zeybek, “Ben doğru demiyorum ama yasa varsa uygulanır. Terör örgütü PKK’nın, 40 bin insanın katili olan bir çetenin Meclis’teki uzantısı olan bir partinin 7 adayının dosyaları geri gönderiliyor diye kıyamet kopuyor. Bu ne iştir? Ama bizi alıştıra alıştıra getiriyorlar” dedi. Herşeyin 2002 seçimleriyle başladığını söyleyen Zeybek, bugün gelinen noktadan 57. hükümetin sorumlu olduğu belirterek, “57. Hükümet suçludur. O gün terörist başı asılmadı, Türkiye ilk darbeyi yedi” diye konuştu. MHP Genel Devlet Bahçeli’yi de hedef alan Zeybek, “MHP’lilere birşey demiyorum. Başlarına geçirilmiş zata, başlarına getirilmiş zata bir çift sözüm var; Sen ne dedin o gün hatırla; ’Kanunu değiştirin ama bizi karıştırmayın.’ Ne demek bu? Bu nasıl samimiyettir? Böyle milliyetçilik olur mu? Bu milliyetçilikten geçinmektir. Artık sözü eğip bükmeye gerek yok; dosdoğru söylemenin tam zamanı gelmiştir” diye konuştu.

‘Türkeş’in bastonunu Bahçeli’ye verecektim’

MHP’ye seçim ittifak çağrısı yaptığını da hatırlatan DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Bahçeli’nin hala görüşme talebine cevap vermediğini söyledi. Merhum Alparslan Türkeş’in kendisine hediye ettiği bastonu göstererek, Bahçeli ittifak teklifine olumlu cevap verseydi bu bastonu vermeyi düşündüğünü söyleyen Zeybek, “Ama o bu bastona layık değilmiş, çıktı ortaya. Şimdi bu baston Alparslan Türkeş’in elinde olsaydı, ne yapardı? Onu da sizin vicdanınıza bırakıyorum” dedi. Saadet Partisi (SP) ile yapılan görüşmelere ilişkin ise, merhum Necmettin Erbakan’ın vasiyetinin öne sürüldüğünü ifade eden Zeybek, basına yansımayan bir görüntüden bahsetti. Zeybek, “Hocamız, ‘Namık Kemal ile konuşun. DP’de ne yapabiliriz, ona bakalım’ demiş. Vasiyet neymiş” diye sordu ve Erbakan Hoca’nın DP çatısı altında bir ittifakı vasiyet ettiğini açıkladı.