1. HABERLER

  2. SPOR

  3. "Herkes Trabzonspor’dan hakkını aldı"
"Herkes Trabzonspor’dan hakkını aldı"

"Herkes Trabzonspor’dan hakkını aldı"

Miraç Özağçı yazdı…

A+A-
Geçtiğimiz hafta Şenol Güneş’in “Ben Türk futboluna vereceğimi verdim” açıklamasına bir yorum getirmiştim.

Yazdığım bu yazı spor camiasında geniş yankı buldu. Hatta yazımı okuyanlar bu konudaki yorumumun eksik olduğunu dile getirdiler. Ben de eksikleri haftaya tamamlayacağıma dair söz verdim. Evet, Şenol Güneş ‘verdim’ dedi, ben de kendisine ‘ne aldın’ diye bir soru yönelttim.


Sonra “Aldıklarında gözümüz yok, Allah daha çok versin ama verdiklerinden çok var” dedim. Ben merak ediyorum, Şenol Güneş teknik adamlığı döneminde Türk futboluna ve Trabzonspor’a neler vermiş?

Merakımı gidermek için beynimde şöyle bir sörf yaptım. Güneş’in teknik adamlık kariyerini irdeledim. Kendisinin başarıyla bir yerlere gelmediğini gördüm.


Ya siz?


Teknik adamlık kariyerinde bu güne dek hep birilerinin tevazusuyla bir yerlere gelmiş. Biraz daha ileri gidersek, milli takımın dünya üçüncülüğü apoletini takan Güneş’in, alınan bu başarıdan sonra hemen Trabzonspor’a geliş ve gidişi dün gibi herkesin hafızalarında olmalıdır. Ya sonra Kore yolunu tutuşu ve tekrar geri dönüşü... Hepsi birer masal gibi.


Milli takımda görev alıp devam etmesi yolunda o dönemin Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy’un Şenol Güneş için verdiği mücadeleye ne demeli? Adam futbolu yönetmeye çalışan koskoca İstanbul medyasına karşı nasıl savaşmıştı!

Bilmeyenimiz var mıdır? Teknik adamlık serüveni bu şekilde devam eden Şenol Güneş’in (Ben bilmiyorum, bilmem de ayıp değil, öğrenmek istiyorum) Trabzonspor’un alt yapısından alıp oynattığı ve Türk futboluna kazandırdığı kaç futbolcu var?


Bırakın kaçını, bir tane oyuncu bana söyleyebilir misiniz?


Hangi oyuncuyu kazanmak için risk almıştır, elini taşın altına sokmuştur? Kendileri değil mi, “Alt yapıdan oyuncu gelmiyor, maçlarda kadroya alt yapıdan oyuncu almadığımız için her hafta federasyona para ödüyoruz” diyen?

Güneş o ki çok şey verdim diyor, hadi bıraktık oyuncu oynatmasını, Trabzonspor’u kaç kez şampiyon yapmıştır? Yaptı da biz mi bilmiyoruz?


Türk futbolunda şu an Şenol Güneş şu oyuncuyu aldı, yeniden yarattı dediğimiz kaç oyuncu vardır?


Eeee Güneş nasıl Türk futboluna vereceğini vermiş?