1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HES protestosunda ortalık birbirine girdi
HES protestosunda ortalık birbirine girdi

HES protestosunda ortalık birbirine girdi

Tunceli-Elazığ il sınırında, Peri Çayı üzerinde yapımı devam eden Pembelik Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin inşasını protesto eylemi sırasında gerginlik yaşandı.

A+A-

 Şantiye alanına giren bir grup, buradaki depo ile 2 iş makinesi, 1 pikap ve bazı araç gereçleri ateşe verdi.Tunceli'nin Nazımiye ilçesine bağlı Aşağı Doluca köyünde toplanan, aralarında çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 500 kişilik grup,

Pembelik Barajı ve Hidroelektrik Santrali şantiyesine doğru yürüdü.Şantiye alanı girişine konulan tel örgüleri ellerindeki demir makaslarla kesen grup, kendilerine engel olmaya çalışan özel güvenlik görevlilerine de taş attı.


Yaşanan arbedenin ardından göstericiler, buradaki 2 pikaba taş atarak zarar verdi. Şantiye alanında basın açıklaması yapan grup, açıklamanın ardından binalara taş atınca, güvenlik görevlileri göstericileri havaya ateş açarak dağıtmaya çalıştı.

Şantiyedeki bir depo ile 2 iş makinesi, 1 pikap ve bazı araç gereçleri ateşe veren grup, daha sonra Aşağı Doluca köyüne döndü.

Yakılan iş makineleri ve pikap kullanılamaz hale geldi. Depodaki yangın da görevlilerce söndürüldü.


Şantiyede güvenlik önlemleri artırıldı.