1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Heyet İmralı’ya bugün gidiyor
Heyet İmralı’ya bugün gidiyor

Heyet İmralı’ya bugün gidiyor

Türkiye gündeminin en önemli konularından biri olan ve merakla beklenen İmralı’da çözüm süreci hakkındaki görüşmeler için ikinci heyet bugün gidiyor. Buldan, Altan Tan ve Önder'den oluşan heyetin Abdullah Öcalan’la yapacağı görüşmenin neticesi merakla bek

A+A-

 İmralı sürecinin kamuoyuna duyurulmasından bu yana beklenen ikinci BDP heyetinin ziyareti bugün gerçekleşecek. Abdullah Öcalan'ın hükümete sunduğu yol haritasını alması beklenen heyetteki BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Öcalan'a hediye olarak bir kalem ve bir tesbih alırken, Sırrı Süreyya Önder ise karşılaştırmalı Anayasa kitabı ile Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu raporunu verecek.

DEMİRTAŞ'TAN İMRALI RESTİ!

KRİTİK YOL HARİTASI

BDP'nin Buldan, Altan Tan ve Önder'den oluşan heyetinin bu sabah İstanbul Ataköy'den İmralı'ya hareket etmesi bekleniyor. Böylece İmralı sürecinde "heyet krizinin" MİT ve Öcalan görüşmesiyle aşılmasından sonra yeni bir aşamaya geçilmiş olacak. Öcalan'ın daha önce hükümete iletilmesi için MİT görevlilerine teslim ettiğini açıkladığı "yol haritasını" BDP'lilere anlatması bekleniyor.

Yol haritası, sürecin geleceği için kritik bir önemde olacak. BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Öcalan'ın vereceği yol haritasını değerlendirerek kamuyouna açıklayacaklarını ve Kandil'e ileteceklerini söyledi. Demirtaş, "Bu harita hükümet tarafından kabul görürse, biz de yapacaklarımızı netleştiririz ve süreç daha sağlıklı yürür" dedi. Kandil ve BDP, Öcalan'ın sunacağı yol haritasına desteklerini ifade etmişti. Son açıklamalarda da bu durumun altı çizildi. PKK yöneticisi Murat Karayılan da yol haritasından PKK'ya tek taraflı bir ateşkes ya da sınır dışına çekilme çağrısı değil de "iki taraflı bir çağrı yapılması" beklentisini dile getirmişti.

‘HER ŞEY BARIŞ İÇİN'

ATEŞKES VEYA SINIR DIŞI

Bu aşamada hükümetin yol haritasına yaklaşımı önemli olacak. Kulislerde, Öcalan ile görüşmelerde belli bir aşamaya geldikten sonra hükümetin ikinci heyet için izin verdiği ve bu iznin yol haritasının "müzakere edilebilir bir metin" olarak görüldüğü yorumları yapılıyor. Yol haritasından PKK'nın ateşkes ilan etmesi ya da bir takvim dahilinde sınır dışına çekilmesi önerilerinin çıkması sürpriz olmayacak.

HEYET DERSİNİ ÇALIŞTI

İsimlerin belli olduğu Çarşamba gününden bu yana heyetteki isimler, BDP yöneticileri ise uzun değerlendirme toplantıları yaptı. Bu toplantılarda Öcalan'a aktarılacak konuların ele alındığı ve özellikle BDP'nin sürece ve anayasa tartışmalarına yönelik tutumunun aktarılacağı ifade edildi.

TESBİH, KALEM VE KİTAP

Heyet, hazırlıklarına devam ederken bir yandan da Öcalan'a hediye aldı. Pervin Buldan, Öcalan'a bir kalem ve "mütevazi" bir tesbih aldığını belirtirken, Sırrı Süreyya Önder'in ise Öcalan'a AB üyesi ülkelerin anayasalarını karşılaştırmalı olarak ele alan bir kitap ile TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun raporunu verecek.

"FELEĞİN ÇEMBERİNDEN GEÇTİK"

Bu arada heyetle ilgili konuşan BDP'li Hasip Kaplan, "Her arkadaşımız parti temsilde yetkilidir. Tabiri caizse feleğin çemberinden geçmiş bir partiyiz. Hiçbir arkadaşımız konusunda tereddüt yoktur. Görüşmeler muhatabını bulmuştur. Ötesi önemli değil. Biz baştan seri 'çözümün adresi orası (İmralı)' dedik" dedi.