1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Hiçbir insani ve hukuki izahı bulunmamaktadır“
“Hiçbir insani ve hukuki izahı bulunmamaktadır“

“Hiçbir insani ve hukuki izahı bulunmamaktadır“

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Gazze'ye yönelik saldırıların biran önce sona ermesi gerektiğini söyledi

A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "İsrail’in tüm Gazze’yi havadan, karadan ve denizden ablukaya alıp saldırmasının ve neticede çok sayıda kaybın yaşanmasının, hiçbir insani ve hukuki izahı bulunmamaktadır. Dünyadan habersiz masum çocukların bile oynarken kasten bombayla parçalanmasını hangi vicdan kabul edebilir" dedi.

Cemil Çiçek, "Ortak akıl ve vicdan gibi hiçbir kutsal değerin dikkate alınmadığı ve insanlığın bittiği noktada zulmü anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalmaktadır. Ne acıdır ki haksız ve zalimane saldırı karşısında uluslararası toplum zulmü izlemekten öte bir şey yapamamaktadır. İnsanlık tarihinde zulmün bu kadar acziyet içerisinde izlenmesi, insan hak ve hürriyetleri ve medeniyetin geldiği noktaya dair edilen parlak sözlerin anlamsızlığını göstermektedir. Mazlum Gazze halkına yönelik saldırı, İsrail’in güvenliğine katkı sağlamayacağı gibi şiddet sarmalına sebebiyet verecektir. İsrail yıllardır hiçbir hukuk kuralını tanımaksızın ve dikkate almaksızın adeta başına buyruk tavrını sürdürmekte topyekun bir yok etme planını uygulayabilmektedir" ifadelerini kullandı.

Uluslararası toplumun acziyetinin de İsrail’in zulmünü daha da artırmasına sebebiyet verdiğine dikkati çeken Çiçek, "Uluslararası toplumda topyekun cezalandırmaya karşı gösterilen tepki, birkaç cılız söyleminin ötesine geçememektedir. Bu katliam karşısında İslam dünyasının duyarsızlığı ve ciddi bir tavır ortaya koymaması da başlı başına bir ayıptır ve düşündürücüdür. Gazze’de sadece ölenler değil, insanlık ve insanlığın ortak aklı da katledilmiştir. Orta Doğu’daki şiddet sarmalı artık bir dünya felaketine dönüşmeden bir an evvel başta uluslararası toplum olmak üzere devletler, kurum ve kuruluşlar ile herkesin harekete geçerek zulmü durdurmasının vakti çoktan geçmiştir" dedi.

Çiçek, mesajında şunları kaydetti: "Bu minvalde; İsrail, yıllardır abluka altında zor şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalışan Gazze halkına yönelik başlattığı hava, deniz ve kara saldırılarını bir an önce durdurmalıdır. Uluslararası toplum, devreye girerek İsrail’in saldırılarını durdurması için gerekli tüm tedbirleri almalıdır. Uluslararası toplum, tüm imkan ve vasıtaları kullanarak Filistin sorununun nihai olarak çözümlenmesi için gerekli adımları atmalıdır. Gazze’ye uygulanan ambargo bir an evvel kaldırılmalıdır. Zulmün bataklığında kaybetmeden insanlığımızı korumak için bir gayrette bulunalım." Cemil Çiçek, açıklamasında, TBMM Başkanı olarak kendisinin de uluslararası kuruluşlara ve parlamento başkanlarına konuyla ilgili mektup göndereceğini bildirdi.