1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hiçbir kiracımıza ön yargılı değiliz!
Hiçbir kiracımıza ön yargılı değiliz!

Hiçbir kiracımıza ön yargılı değiliz!

Gazeteciler Cemiyeti Binası için konuştu!

A+A-

 

Trabzon İl Genel Meclisi’nin mülkü olan Gazeteciler Cemiyeti, Sadri Şener idari binası ve Sanat evi ile diğer kiracıları konusunda gündemi meşgul eden konular hakkında bir açıklama yapan Ak Parti grup başkanı Uğur Aydın “ Yasal koşulların yerine getirilmesini takip etmek, meclisin yasal sorumluluğu. Hiçbir kiracımıza ön yargılı olamayız. Hiçbir kiracımızın da kira sözleşmelerinin aksine hareket etmemesi gerekiyor” dedi..


Trabzon İl Genel Meclisi’nin Ak Parti grup başkanı Uğur Aydın, son günlerde Trabzon’un gündemine gelen il özel idaresi mülkleri ile ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulundu.. Aydın mülkiye müfettişlerinin il özel idaresinde bir süre önce yaptığı incelemede, yasal bazı zorunluluklarla ilgili kurumu bilgilendirdiğini ifade ederek, Gazeteciler cemiyeti ile Sadri Şener idari merkez birası ile ilgili olarak şunları söyledi;


“İl Özel idaresine ait mülklerin kiraya verilmesi ile ilgili olarak, mülkiye müfettişlerinin dairede yaptıkları incelemede kirada bulunan mülklerin yeniden ihaleye çıkarılması doğrultusunda karar vermiş bu bağlamda İl Özel idaresine ait mülklerde bulunan kiracılara konu ile alakalı olarak tebligat yapılmıştır.


İl özel İdaresine ait mülklerin ihaleye çıkartılması kararından iki yer kapsam dışında tutulmuştur. Bunlar valiliğin talimatı doğrultusunda yani Trabzonspor kulübü ve Trabzon gazeteciler cemiyeti ile 2886 sayılı devlet ihale kanununun 51. Maddesinin (g)fıkrası gereğince İl Özel İdaresi ve ilgili kiracı ile ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi istenmiştir….”


Aydın, ortak proje üretimi konusunda taraf olan kiracılara her türlü kolaylığın sağlandığını da belirterek, yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü..


“Söz konusu iki binada ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi istenmesine karşın Trabzonspor kulübü, kiracısı olduğu binada bulunan kafeteryayı üçüncü bir şahısa kiralayarak sözleşmenin dışına çıkmış ve bu durumda ortak hizmet projesi edilemeyeceği kendilerine bildirilmiştir. Bu bildirinin sonunda Trabzonspor kulübü gerekli düzenlemeleri yaparak kafeterya işletmesini kendi üzerine almış ve böylece sözleşmeye mani durum ortadan kalkmıştır.


Trabzon gazeteciler cemiyeti ise, kullanmakta oldukları binanın, kendi faaliyetlerini sürdürmek için üst katı kullanmakta; binanın kiriş katında bulunan iki adet bağımsız bölümü ayrı ayrı üçüncü şahıslara kiraya vererek sözleşmenin dışına çıkmış; sanki binanın mal sahibiymiş gibi kendilerine cüzi fiyattan verilen bu binadan kira olarak gelir elde etmekte idiler. Cemiyet başkanı ve yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde bu durumun düzeltilmesini kendilerinden talep ettik. Ayrıca kendilerine isterlerse bu iş yerlerini kuracak oldukları bir dernek vasıtası ile işletebileceklerini ama mevcut haliyle üçüncü şahıslara kiraya verilmesi durumunda sözleşmeye aykırı ve hukuksuz olduğu için müsaade edemeyeceğimizi bildirdik.Ne yazık ki,Trabzon gazeteciler cemiyeti yöneticileri bu hukuksuz ve sözleşmeye aykırı durumu devam etmekte ısrarcı olup taleplerini üçüncü kez tekrarlayarak meclise göndermektedirler….”


Aydın, Gazeteciler Cemiyetii ile ilgili mülklerinin kira sözleşmesinde azami gayreti Cemiyet yönetimi lehine gösterdiklerini de hatırlatarak:


“İl Genel meclisine gelen her talepte olduğu gibi,bu konuda da Meclis başkanımız talebin içinde parasal konu olduğu için plan ve bütçe komisyonuna, ve ilgili komisyon olan Basın yayın ve halkla ilişkiler komisyonuna, görüşülmek üzere dosyayı havale etmiştir.Yani gazetede çıkan yazıda yazarın yazdığı gibi değil,prosedür gereği ne ise o yapılmıştır.Komisyonlarımız dosyayı görüşmek için yaptığı toplantıda,daha önce Trabzon gazeteciler cemiyetinin taleplerine karşı çıkan Basın yayın halkla ilişkiler komisyonu başkanı Haydar Gürsoy nedense komisyon başkanı olduktan sonra fikir değiştirmiş ;üstelik komisyon üyelerinin bilgisi olmadan Trabzon gazeteciler cemiyeti yöneticileri ile görüşme yapmış ve yazıda belirtiler gerekçeden hiç bahsetmeden farklı bir gazeteci ile talebi destekleyerek evet oyu vermiş; ancak gerek basın yayın halkla ilişkiler komisyonunun diğer üyeleri ve Plan bütçe komisyonu üyelerinin oylarıyla talep kabul edilmemiştir.


Plan bütçe ve basın yayın halkla ilişkiler komisyonunun bu kararı Trabzon gazeteciler cemiyetinin halen faaliyetlerini sürdürmekte olduğu binanın ikinci katında, Devlet ihale kanununun 51. Maddesinin (g)fıkrasına uygun olarak ihaleye çıkmadan İl Özel idaresi ile ortak proje yürütülmek suretiyle ve üstelik kendilerinin talep dosyasında vermeyi teklif ettikleri rakamın altında bir bedelle 300 TL ile kullanılmasının devamına; Cemiyetin kendi faaliyetleri için kullanmadığı ve sözleşmeye aykırı bir şekilde üçüncü bir şahıslara kiraya verdiği yerlerin, İl Özel İdaresine teslim edilmesine,karar verilmiştir.yani yazıda belirtildiği gibi Trabzon gazeteciler cemiyeti binadan çıkartılıyor iddiaları gerçek dışıdır.”