1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hocalı Katliamı!
Hocalı Katliamı!

Hocalı Katliamı!

Hocalı Katliamında Ölenler Anıldı...

A+A-

Ermeniler tarafından yapılan Hocalı Katliamı'nın yıl dönümü nedeniyle düzenlenen panele katılan Azerbaycan Liberal Parti Lideri Prof. Dr. Leyla Şevket, "Dünya ülkeleri bu olaya ne siyasi ne de hukuki hiçbir kıymet vermiyor" dedi. Hocalı Katliamı'nın 20. yılı nedeniyle Topkapı Eresin Otel'de, '20. Yıldönümü'nde Hocalı Katliamı ve Karabağ' konulu bir panel düzenlendi. İstanbul Barış Platformu ve Azerbaycan Yurttaşlar Derneği tarafından düzenlenen panele; Azerbaycan Liberal Parti Lideri Prof. Dr. Leyla Şevket, İHH İnsani Yardm Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Azerbaycan meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.Panelde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Liberal Parti Lideri Prof. Dr. Leyla Şevket, "Bugün bizim faciamız olan Hocalı Katliamı'nın 20. yılını anıyoruz. Hocalı Soykırımı tarihimizde büyük bir soykırımdır. Ermeniler Rus ordusunun 366. alayının desteği ile Hocalı'da katliam yaptı. Ben istiyorum ki bu katliam Hocalı Soykırımı değil, Hocalı Türk Soykırımı olarak bilinsin. Çünkü orada katledilen insanlar Hocalı'da yaşadıkları için değil, Türk oldukları için katledildi. Ancak bu olaya tüm dünya sessiz kaldı. Dünya ülkeleri bu olaya ne siyasi ne de hukuki hiçbir kıymet vermedi" şeklinde konuştu.


 Büyük ülkelerin soykırım siyaseti izlediğini ifade eden Şevket, son olarak Fransa'nın aldığı karara değindi ve Azerbaycan ile Türkiye'nin bir araya gelerek stratejik bir plan hazırlaması gerektiğini ifade etti.

 Panelde konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım ise, "Katliam kime yapılırsa yapılsın karşıyız. Ama bir hakikat var ki, yüzde 90'ı Müslüman olan bir ülkede yapılan katliama sessiz kalıyoruz. Bosna'ya sessiz kaldınız, Irak'a sessiz kaldınız. Ve biz artık diyoruz ki unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Necati Aydın ise panel öncesi Ermeni Soykırımı iddiaları ile ilgili belgeler ışığında bir konuşma yaptı.


Konuşmaların ardından yerlerini alan panelistler ise, Sevil Nuriyeva'nın moderatörlüğünde 'Hocalı Katliamı', 'Karabağ'ın Statüsü ve Geleceği', 'Uluslararası Aktörlerin ve Türkiye'nin Karabağ Sorununun Çözümündeki Rolü' başlıklarından oluşan konuşmalarını yaptı