1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hrant Dink Davası'nda Karar Verildi!
Hrant Dink Davası'nda Karar Verildi!

Hrant Dink Davası'nda Karar Verildi!

Cinayetten Müebbet...

A+A-

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 25. duruşmasında karar verildi.

 


Bundan tam 5 yıl önce 19 Ocak 2007'de gazetesi önünde öldürülen Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasının Beşiktaş Adliyesi'nde görülen 25. duruşmasından karar çıktı.

 

ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN BERAAT, CİNAYETTEN MÜEBBET!

Mahkeme kararında Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in silahlı terör örgütü yöneticiliği ve üyeliğinden beraatine karar verildi.

 

Yasin Hayal'e Dink cinayetindeki azmettirici rolü nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet cezası verilirken, Orhan Pamuk'u tehditten 3 ay hapis aldı.

 

Erhan Tuncel Dink cinayetinden suçlu bulunmazken, 10 yıl altı ay hapis cezasına çarpıtırıldı.

 

SALONDA ARBEDE YAŞANDI

Duruşmayı izleyenler arasında Sırrı Süreyya Önder, Gencay Gürsoy, Funda Şirinkal, Eşber Yağmurdereli, Oral Çalışlar ve Ali Bayramoğlu gibi isimler var. Hem salon hem adliyenin önü oldukça kalabalık.

 

AVUKATLAR "DİNK ERMENİ DİYE ÖLDÜRÜLDÜ" DİYOR

Sanık avukatları, Dink'in avukatları ve savcı, kamu görevlilerinin cinayette sorumluluğu olduğu konusunda hem fikir.

 

Dink'in avukatları, savcının geçen celse mütalaasında kullandığı "Dink, Ermeni olduğu için öldürülmedi" ifadesini; "Savcı yanlış düşünüyor. Hrant Dink Ermeni olduğu, bu sorunu dile getirdiği ve haber yaptığı için öldürüldü ve hedef haline getirildi. Tehdit edilmesi T.C.'nin azınlık politikalarının bir sonucudur. Bu nedenle biz de mütalaamızın önemli bir bölümünü buradan yola çıkarak oluşturmuştuk" diye cevapladı.

 

KARAR SONRASI AGOS'A YÜRÜNÜYOR

Öldürülen Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, karar sonrası Adliye'den Agos'a yürüme çağrısı yaptı.

 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 25. duruşmasında sanıklara karar öncesi son sözleri soruldu.

 

"VATAN SAĞOLSUN"

Duruşmada olan sanıklardan Erhan Tuncel, son sözünde, "Bu yolda bir aile, bir gençlik ve bir istikbal kaybettim. Vatan sağolsun" dedi.

 

"KALEMİMİ KIRACAK DELİKANLI ARIYORUM"

Ayrıca davanın sanıklarından Yasin Hayal, mahkeme sırasında iddianameyi hazırlayan savcılardan Fikret Seçen'e hakaret etti. Mahkeme Başkanı'nın hakaret etmemesi için uyardığı Hayal, "Benden şikayetçi olabilir" diye konuştu. Hayal bu tartışmanın ardından daha da ileriye giderek şu sözleri sarfetti:

 

"Bu salonlarda birçok Anadolu çocuğunun kalemi kırılmıştır. Buradan mahkemenize meydan okuyorum. Bakalım hangi delikanlı benim kalemimi kıracak? Kalemimi kıracak delikanlı arıyorum"

 

Tutuksuz sanık Ersin Yolcu ve duruşmada olmayan sanıkların avukatları da beraatlerini talep ettiler.

 

HRANT DİNK CİNAYETİ

19 Ocak 2007 tarihinde bir silahlı saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmişti. Çok geçmeden emniyet ekipleri tarafından yakalanan ve tetiği çeken kişi olduğu iddia edilen 16 yaşındaki sanık Ogün Samast o anı polise verdiği ifadesinde şu sözlerle anlatmıştı:

 

"Kendisine birkaç yumruk atıp kaçabileceğimi ve hatta oradan ayrılıp Yasin'e telefon açarak kişinin tatile gitmiş olduğunu söyleyerek Trabzon'a dönmeyi düşündüm. Böyle düşünürken Dink binadan çıkarak bankaya girdi. Onu görmeseydim, yani beş dakika daha gelmemiş olsaydı oradan ayrılıp Trabzon'a dönecektim. Dink beni gördü. Bir an irkildiğimi hissettim. Ben de onu gördüğüme şaşırmıştım. Bu olay aniden geliştiği için vuramadım. Bankadan çıkmasını bekledim. Bankadan çıkıp binaya gireceği sırada hızlıca arkasından yaklaşıp bir metre mesafeden kafasına doğru üç el ateş ettim..."