1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HSYK talimata uymayan müdürü incelemiş
HSYK talimata uymayan müdürü incelemiş

HSYK talimata uymayan müdürü incelemiş

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’un savcı talimatına uymaması tartışma konusu oldu. HSYK’nın 2011’de Kars’ta aynı durumdaki bir müdür hakkında inceleme yaptığı ortaya çıktı. Savcı talimatına rağmen gözaltı işlemi yapmayan müdür hakkında 3. Daire inc

A+A-

İstanbul merkezli 17 Aralık operasyonunun ardından İstanbul Emniyet Müdürü olarak atanan Selami Altınok’un yeni yolsuzluk dosyası kapsamında Savcı Muammer Akkaş’ın gözaltı talimatını yerine getirmemesi tartışma konusu oldu.

KAĞIZMAN’DA YAŞANDI

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) Altınok hakkında soruşturma başlatıp başlatamayacağı merak konusu oldu. HSYK’nın emniyet

müdürleri hakkında daha önce bu yola başvurduğu öğrenildi. Karara konu olay Haziran 2011 seçimlerinden kısa bir süre önce Kars’ın Kağızman ilçesinde yaşandı.

VALİ EMİR VERDİ

Seçimleri provoke etmek isteyen PKK sempatizanları ilçe merkezinde gösteri yapıp polisle çatıştı. Olayların büyümesi üzerine durum nöbetçi Cumhuriyet savcısına bildirildi. Savcı dönemin İlçe Emniyet Amiri S.A’ya taşkınlık yapan göstericilerin gözaltına alınması talimatını verdi. Ancak Emniyet Müdürü S.A. dönemin valisinin emri üzerine gözaltı talimatını yerine getirmedi.

SORUŞTURMA TALEBİ

Bunun üzerine Kağızman Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Müdürü S.A. hakkında resen soruşturma başlattı. Başsavcılık HSYK’ya bir fezleke göndererek, Müdür S.A.hakkında soruşturma izni verilmesini talep etti. İnceleme başlatan HSYK 3. Dairesi, Müdür S.A.’nın savcının talimatını yerine getirmediğinin sabit olduğunu belirterek, soruşturma izni verilmesi için Kurul başkanına teklifte bunulmasını kararlaştırdı.

Ergin izin vermedi

Dönemin HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı olan Sadullah Ergin, 3. Daire’nin aksine soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. Soruşturmaya yer olmadığına ilişkin kararda, Müdür S.A’nın “Grubun çok kalabalık olması ve emniyet kuvvetlerinin yetersizliği” savunmasına dikkat çekildi.
KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ