1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HSYK'da 3 madde tekliften çıkarıldı
HSYK'da 3 madde tekliften çıkarıldı

HSYK'da 3 madde tekliften çıkarıldı

TBMM Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelerde teklifin 3 maddesi yasadan çıkarıldı.

A+A-

Çıkarılan 4. madde HSYK adalet komisyonlarının oluşumundaki yetkiyi HSYK’dan alıp Adalet Bakanı’na veriyordu, 5. Madde ise herhangi bir nedenle görevine gelemeyen hakimin yerine HSYK’nın önceden belirlediği hakim veya mahkeme başkanının görevlendirme yapmasını düzenliyordu. Ayrıca Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu’nun, nisan ayının yanında eylül ayında da toplanmasını öngören 12. maddesi de tekliften çıkarıldı.

Teklifin 10 ve 11. maddelerin de ise değişiklik yapıldı. AK Parti milletvekillerinin önergesi ile Adalet Akademisi’nin yapısına ilişkin 10. madde değiştirildi. Değişiklik ile Akademi Başkanlığı’na bağlı yeni hizmet birimleri oluşturuldu. Ayrıca Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu’nun oluşumunu düzenleyen 11. maddesi üzerinde AK Parti’nin verdiği değişiklik önergesi kabul edildi.

Buna göre, Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu’nda HSYK’nın kendi üyeleri arasından seçeceği bir üye bulunacak. Teklif, HSYK Başkanı olan Adalet Bakanı’nın HSYK üyeleri arasından Adalet Akademisi Genel Kurulu’na bir üye seçmesini öngörüyordu.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ