1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hukuk skandalı
Hukuk skandalı

Hukuk skandalı

Operasyon aşamasında engellenen 100 milyar dolarlık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması Savcı Muammer Akkaş’ın elinden alındı.

A+A-

Bunun üzerine Savcı Akkaş, hukuk manifestosu niteliğinde bir açıklama yaptı. “Yargıya açıkça baskı yapılmış ve mahkeme kararlarının uygulanması önlenmiştir” dedi.

Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, görev yaptığı Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yazılı basın açıklaması yaptı. Akkaş’ın, aralarında ünlü siyasetçi ve işadamlarının da bulunduğu zanlılarla ilgili yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla yürüttüğü soruşturma mahkeme kararına rağmen operasyon aşamasında engellenmişti. Görevden alma depremini yaşayan İstanbul Emniyet müdürlüğü gözaltı işlemi yapmama konusunda direnmişti. Soruşturmada dün önemli bir gelişme daha yaşandı. Akkaş’ın basın mensuplarına dağıttığı yazılı açıklaması şöyle:

RÜŞVET, SAHTECİLİK, TEHDİT

“Tarafımca yürütülen soruşturmada karşılaştığım baskılar nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur. Uzun bir süredir, içinde kamuoyu tarafından yakından tanınan kişiler ile bir kısım kamu görevlileri hakkında önemli iddiaların bulunduğu çıkar amaçlı suç örgütü kapsamında ihaleye fesat karıştırmak rüşvet, nüfuz ticareti, sahtecilik, tehdit, 2863 sayılı yasaya muhalefet gibi suçlara ilişkin 2012/656 sayılı soruşturmayı yürütmekteydim. Kanunun emri gereği gizli olarak yürütülmesi gereken soruşturmanın deşifre edilip basına yansımaya başlaması ve delillerin karartılmasına yönelik olarak önlem alındığını tespit etmem üzerine harekete geçmeden önce dosyayı 24.12.2013 günü sayın Başsavcı Turan Çolakkadı ve Başsavcıvekili Oktay Erdoğan’a ayrıntısı ile arz ettim.”

İSİMLER İNTERNETTE

“Suçlarla ilgili delillerin karartılmadan bir an önce toplanılabilmesi için nöbetçi hakimlikten soruşturma ile ilgili alınan arama ve el koyma kararları ile gözaltına alma kararını dün (geçtiğimiz gün) sabah itibariyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, gereğinin yerine getirilmesi için gönderdim. Bilahare basın yayın organlarında ve internet sitelerinde gözaltına alınacak bazı isimlerin yer aldığını ve delillerin karartılmaya başladığını tespit ettim. Aynı gün saat 19.00 sıralarında operasyonda görev alacak şube müdürleri ile adliye binasında yaptığım görüşmeye rağmen mahkeme kararının ve gözaltına alma kararının yerine getirilmediğini belirledim.”

“Bugün (dün) itibariyle bu soruşturma dosyasının içerisinde yer alan arama, el koyma ve gözaltı kararlarıyla birlikte gerekçe gösterilmeden uhdemden alındığını öğrendim. Bundan sonra sorumluluk İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve Başsavcı Vekili’ndedir. Tüm meslektaşlarım ve kamuoyu bilmelidir ki; bir Cumhuriyet Savcısı soruşturma yapmam engellenmiştir.”

AMİRLER SUÇ İŞLEDİ

“Dolayısıyla hem başsavcılık üzerinden hem de yargılama kararlarını uygulama durumunda olan adli kolluk üzerinden yargıya açıkça baskı yapılmış ve mahkeme kararlarının uygulanması önlenmiştir. Mahkeme kararlarını uygulamayarak sıralı amirler suç işlemiştir. Şüphelilerin önlem

alması, kaçması ve delil karartmasına imkân verilmiştir.”

‘Görevimiz hukuku çiğnetmek değil’

Savcı Muammer Akkaş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Devletin üç temel erkinden biri olan, bağımsız ve tarafsız bir şekilde görev yapması beklenen yargı erkinin bir mensubu olarak bizlerden beklenen mevzuatın bize vermiş olduğu yetki çerçevesinde işlenen suçlar ve suç işleyenler hakkında gereğinin yapılmasıdır. Görevimiz, baskılardan korkarak ve çekinerek milletin hukukunu çiğnetmek değil milletimizin hukukunu koruma yolunda görevimizi hakkıyla yerine getirmeye çalışmaktır. Bu zorlu süreçte, en başta meslek büyüklerimiz olmak üzere bütün hukuk camiasından yargı bağımsızlığına sahip çıkmalarını bekliyorum.”

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ