1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümetin Bedelli Hesabı Tutmadı!
Hükümetin Bedelli Hesabı Tutmadı!

Hükümetin Bedelli Hesabı Tutmadı!

Bedelli askerlik başvuruları sona erdi...

A+A-

 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlik için şu ana kadar kaç kişinin başvurduğunu açıkladı. 


66 BİN KİŞİ BAŞVURDU 


Yılmaz, bugün sona erecek bedelli askerlik başvurularına ilişkin ''Akşama kadar hangi rakama ulaşırız bilemiyorum ama şu andaki sayı, 66 binin üzerinde'' dedi. BAŞVURULAR BUGÜN SONA ERDİ 


Gündeme geldiği günden beri büyük tartışma yaratan bedelli askerlik başvuruları bugün itibari ile sona erdi. 31 Aralık 2011 itibariyle (bu tarih dahil) 30 yaşından gün alanlar, 30 bin TL karşılığında bedelli askerliğe hak kazanmıştı. 30 bin TL'lik bedel, başvuru sırasında peşin ödenebileceği gibi 15 bin TL'si başvuru sırasında, kalan 15 bin TL'si de başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödenebilecekti. 


CHP'nin, başvuruların bitimine kısa bir süre kala yapmış olduğu değişiklik teklifi kabul görmezken 450 bin kişinin başvuracağı yönündeki beklentiler de karşılığını bulamadı. CHP "YAŞ SINIRI OLMASIN" DEMİŞTİ 


CHP, verdiği kanun teklifi ile yaş sınırı aranmadan herkes için bedelli askerlik uygulaması istemişti. Kanun teklifi, yıllık geliri 12 bin liradan az olanlardan ise bedel ücreti alınmamasını öngörüyordu. 


TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi ve CHP Tokat milletvekili Orhan Düzgün tarafından hazırlanan teklifin gerekçesinde bedelli askerlik yasasının amacına ulaşmadığı ve 460 bin kişiden sadece yüzde 10'unun başvuruda bulunduğu hatırlatılmıştı.