1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümetten ilk tepki!
Hükümetten ilk tepki!

Hükümetten ilk tepki!

İşte detaylar...

A+A-

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ankara'da 28 kişinin ölümüne sebep olan bombalı saldırı ile ilgili NTV yayınında konuştu. Akdoğan, terör eylemi tepki gördüğünde TAK gibi örgütlerin saldırıyı üstlendiğini vurguladı, PYD'nin terör örgütü olduğunu söyledi.

 

Yalçın Akdoğan, Ankara'daki hain saldırıyla ilgili terör örgütü TAK'ın açıklamalarını değerlendirdi. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin PYD bağlantılı olduğunu söyleyen Akdoğan, saldırıyı tepkiler üzerine TAK'ın üstlendiğini söyledi.

 

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Akdoğan'a, Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla ilgili, "Toplumsal bir tepki geliyorsa veya uluslararası toplum tepki görteriyorsa o zaman terör örgütünün yaptığı bişey var. Bu saldırıları üstlenmiyor sonra deliller ortaya çıkınca, "bunu yerel unsurlar kendi insiyatifleriyle yapmış" diyebiliyorlar veya TAK gibi taşeron örgütler bunu yapmış diyebiliyorlar. Yani burda asıl amaç biz mesajı verelim ama üstlenmeyelim anlayan anlasın. Bu tür açıklamalara karnımız tok olayı gerçekleştiren şahıs bellidir. Şu anda adli idari soruşturma devam ediyor. Canlı bombanın kimliği tespit edildi. PYD ile irtibatlı bir kişidir. PKK eşittir PYD. İlgili bakanlarımız ortaya çıktıkça da gerekli açıklamayı yaparlar" dedi.

 

SURİYE'DE YPG'NİN VURULMASI

 

Top atışları angajman kuralları çerçevesinde yapılıyor. Biz maceracı değiliz savaş meraklısı da değiliz. Türkiye'nin ulusal güvenliğini içe kapanarak acaba koruyabilir miyiz? Bunu da düşünmek lazım. Bu illa askeri olarak müdahil olacağız anlamına gelmiyor. Diploması bunu parçasıdır. Bu milli meseledir.

 

SURİYE'DE GÜÇ DENGELERİ

 

Birilerinin Rusya'ya artık dur demesi lazım. İnsani katliamlar karşısında kim tepki gösterecek? İnsani krize karşı dayanışma içinde olmak bunlara sebep olanlara karşı da dur diyebilmek... Ortada siviller katledilmiş bu bir savaş suçu çıkıp sadece vurulduğunu söylüyorsunuz. Failler belli buna kınama yayınlayın. Rusya bu yapıyı gördü ve giderek alan kazanıyor. Gürcistan'da yaptı Ukrayna'da yaptı. Umurunda değil dünyanın da bir şey diyeceği yok. Böyle bir yapı olmaz. Yeni bir göç dalgası olursa yüzbinlerce insan Türkiye'ye gelirse bu dalga Avrupa'yı da vurur. Sadece Türkiye'de kalmaz. Bunun faturasını herkes öder."