1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümlü ve engelli çalıştırmayana ceza yağdı
Hükümlü ve engelli çalıştırmayana ceza yağdı

Hükümlü ve engelli çalıştırmayana ceza yağdı

Engelli ve hükümlü çalıştırmayan işverenlere son 10 yılda toplam 243 milyon lira ceza kesildi. Cezalardan elde edilen gelir, Türkiye İş Kurumu bünyesinde toplandı.

A+A-

Engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu uymayan iş yerlerine ceza yağdı. 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 101. maddesi gereğince engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde bu kurala uymadığı tespit edilen işverenlere her ay için ceza uygulanıyor.

İşverenlere 2003-2013 yılları arasında engelli çalıştırmadığı için 189 milyon lira, eski hükümlü çalıştırmadıkları için ise 54 milyon lira ceza kesildi. En fazla cezanın uygulandığı yıl 2011 yılı oldu. İşverenlere engelli çalıştırmamaktan 49 milyon lira, eski hükümlü çalıştırmamaktan ise 10 milyon lira ceza uygulandı. Geçen yıl ise toplam 39 milyon lira ceza kesildi.

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel'in soru önergesini cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kesilen cezalardan elde edilen gelirin Türkiye İş Kurumu'na aktarıldığını belirtti. Paraların engellilere ve eski hükümlülere yönelik hizmetlerde kullanıldığını dile getirdi.

1 MİLYON 812 BİN ENGELLİ KADROSU

Bakan Çelik, Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre engelli çalıştırma yükümlülüğü kapsamında kabul edilen dolu memur kadro sayısının toplam 1 milyon 812 bin adet olduğunu belirtti. Bu çerçevede engellilere tahsis edilmesi gereken kadro sayısının ise 54 bin 584 olduğunu kaydetti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ