1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hulusi Akar'ı Gülen ile görüştürmek isteyen bakın kim çıktı?
Hulusi Akar'ı Gülen ile görüştürmek isteyen bakın kim çıktı?

Hulusi Akar'ı Gülen ile görüştürmek isteyen bakın kim çıktı?

Hulusi Akar'ı Gülen ile görüştürmek isteyen bakın kim çıktı?

A+A-

15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı ikna edemeyen darbeciler 'Sizi Fethullah Gülen ile görüştürelim' önerisinde bulunmuştu. O isim ortaya çıktı.

 

Darbe gecesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı rehin alanlardan birinin ona 'Sizi kanaat önderimiz Gülen'le görüştürelim' dediği ortaya çıkmıştı. Bu bilgiyi veren de Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuştu.

 

Peki 'Gülen ile görüştürelim' diyen darbeci kimdi?

 

O kişinin kimliği de ortaya çıktı.

 

Hulusi Akar'a bu teklifi götüren kişinin Akıncı Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim olduğu ortaya çıktı.

 

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar rehin alındıktan sonra darbecilerin üssü haline gelen Akıncı hava üssüne götürülmüştü. Orada Hulusi Akar'a darbe bildirisini imzalatmak için FETÖ askerlerini çok uğraşmıştı. İknada başarılı olamayınca da Hakan Evrim sahneye çıkmış ve 'Sizi kanaat önderimiz Fethullah Gülen ile görüştürelim' demişti. Hulusi Akar bu öneriyi de şiddetle reddetmişti.

 

DARBECİ İDDİASINI REDDETTİ

 

Üsse operasyonla gözaltına alınıp tutuklanan Evrim, savcılık ifadesinde, darbeci olduğuna dair suçlamayı reddetmişti.

 

Hakan Evrim, “Yaklaşık 60 kişilik grup geldi. 'Bize silah, yakıt ve teçhizat lazım' dediler. Beni zorladılar, direnemedim. İsteklerinin yerine getirilmesi talimatını verdim. Tüm istekleri yerine getirildi. Darbeci değilim. Olaylardan haberdar değildim, suçlamaları kabul etmiyorum" demişti.