1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Hulusi Akar'ın yaveri Türkkan'dan bomba cemaat itirafı!
Hulusi Akar'ın yaveri Türkkan'dan bomba cemaat itirafı!

Hulusi Akar'ın yaveri Türkkan'dan bomba cemaat itirafı!

Hulusi Akar'ın yaveri Türkkan'dan bomba cemaat itirafı!

A+A-

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri Levent Türkkan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmada cemaat itirafında bulundu. Türkkan, "Paralel Yapı üyesiyim. Gülen cemaatindenim" dedi.

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK'da ve devlet kurumlarında binlerce kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve tutuklanan isimler arasında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri Piyade Yarbay Levent Türkkan'ın cemaat itirafı bomba etkisi yarattı.

 

Savcılık soruşturmasında konuşan Levent Türkkan, çarpıcı itiraflarda bulundu. Hürriyet'in haberine göre, Paralel yapı üyesi olduğunu kabul eden Türkkan ifadesinin bazı bölümleri şöyle:

 

EVET CEMAAT ÜYESİYİM

 

Paralel Yapı üyesiyim. Fetullah Gülen cemaatindenim. 1989'da Işıklar Askeri Lisesi sınavlarına girdim. Sınavdan önceki gece soruları getirip verdiler. Ve liseyi kazandım. Genelkurmay'da emir subaylığı görevine getirildikten sonra cemaat adına verilen görevleri yerine getirmeye başladım.

 

NECDET ÖZEL’İ DİNLEDİM

 

Necdet Özel Paşa'yı (Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel) dinleme cihazıyla sürekli dinliyorduk. Cihazı Türk Telekom'da çalışan 'Abi' verdi. Haftada bir cihazları götürüp 'Abi'ye veriyordum. Necdet Özel Paşa, Hulusi Akar Paşa ve Yaşar Güler Paşa döneminde dinleme yapıldı. Ben darbeyi 14 Temmuz 2016 Perşembe günü saat 10.00 sıralarında öğrendim.

 

'KENAN EVREN OLACAK MISIN, OLMAYACAK MISIN?'

 

15 Temmuz öğleden sonra Tümgeneral Mehmet Dişli'nin odasına gittim. O da cemaatçidir. Bize 'Genelkurmay Başkanı'na sen Kenan Evren olacak mısın olmayacak mısın diye soracağım' şeklinde beyanda bulundu. Dişli, Akar Paşa'nın teklifi kabul edeceğini düşünüyordu. Ancak Akar teklifi kabul etmedi. Kuvvet Komutanları da ikna edilemedi.

 

MEHMET DİŞLİ GİRİN DEDİ

 

15 Temmuz Cuma günü saat 20.00-21.00 arasında Genelkurmay Başkanı makamındaydı. Akar en son MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüştü. Fidan makamdan ayrıldıktan sonra Özel Kuvvetler'den 20 civarında tam teçhizatlı asker Karargâh'a girdi. Dişli de oradaydı. 5 dakika sonra Dişli çıktı bize 'girin' dedi.

 

AKAR  'YANLIŞ YAPIYORSUNUZ' DİYORDU

 

İçeri girdiğimizde Akar Paşa bize 'Yanlış yapıyorsunuz' dedi. Özel Kuvvetler onu götürdü. Sürekli bize 'Yanlış yapıyorsunuz' diyordu.

 

AKAR'IN EŞİNE HABER VER 

 

Ben orada kaldım. Dişli Paşa beni telefonla arayarak, komutanının eşini aramam konusunda isteği olduğunu söyledi. Ben de hanımefendiyi askeri hattan aradım. Hanımefendi konuşurken gözyaşlarına boğuldu. Meclis'in bombalandığını, sivil halkın öldürüldüğünü TV'den öğrendiğimde pişman olmaya başladım. Yapılanlar katliam gibiydi. "