1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. İçimizdeki Engel
İçimizdeki Engel

İçimizdeki Engel

Ezgi Yılmaz yazdı...

A+A-

 Yılbaşı geliyor. Bir coşku sokaklarında şehrimin.Her yer ışıl ışıl… Yılbaşı kutlanacak. Eee kutlama bu akla ilk gelen coşku neşe, mumlar ışıklar…Bugün ne kutlanıyor peki böyle?Dünya engelliler günü kutlu olsun yazmış her yere.Engelin kutlaması mı olur diye sordum bi an kendime.Sonra durdum düşündüm.Engel bu mani demek.Yürümeye mani olan,konuşmaya mani, hatta düşünmeye mani olan şey.Kocaman bir engel.Neyini kutlayalım?

 Sadece Türkiye’de 8.5milyon engelli yurttaş. Masalar kurulup mumlar yanmıyor bu kutlamada elbet.Daha mükemmel bir şey oluyor.Durup düşünüyor,herkes engelleri farkediyor.Yüreğimize masalar kuruluyor  baş başa vicdan ve insan.Beynimizde  ışıklar yanıyor ah ne güzel şey engelsiz yaşamak.Ama hepimiz birer engelli adayı bu gün bunu farketmenin günü belki de.Yarın başımıza ne geleceği belli mi?Değil.Ama düşünmesi bile zor.Dile gelmeden param parça oluyor her engel cümlesi yürekte.Biran düşünüyorum. Ahh ne zor be çok zor.

 Bugün 3 Aralık 2015.Her yıl ki gibi sabah başlayacak engellilerle ilgili yayınlar.Spiker yudum aldıktan sonra çayından bu günün anlamını belirten duygusal cümle bir başkası çıkıp diyecek üzerimize düşeni yapmıyoruz.Akşam haberlerinde sivil toplum üyeleri yaptıkları çalışmaları anlatacak gururla sonra belki bir engelli çocuğa uzanacak bir mikrofon.Eee sosyal mecraları unutmayalım tabi ki en afilli cümleler oradan çıkacak.Hayatı paylaşmak için engel yok,engelleri kaldırın,onlara engel olmayın.Yeterince çarpıcı.Bir kız köşe yazısında yer ayıracak atlamak istemeyip bu günü.Vicdanlar rahat.Herkes üzerine düşeni yaptı.4 Aralık 2015.Her şey dünden çok farklı.Yılbaşı telaşı,günlük koşuşturmaya birde çocukların okul koşuşturması eklenince haberlerin karşısında ağlayan teyze unuttu mu ne.

 Hayat bu bugün içimizi acıtan şey yarın aklımıza gelmediğinde anlıyoruz ki insan işte.Ah be insan ne bencil.Aklıma geliyor elimde değil daha dün engelli çocuklar nasıl şiddete maruz kalmıştı.Yara bere içinde çocuklar gazetenin üçüncü sayfa haberi.Duruyorum bir an diyorum varsın kutlamayalım bu günü.Biz öğretmenler gününü kutlayalım, kutlayalım ki öğretsin öğretmen vicdanı çocuğa.Anneler gününü kutlayalım ,kutlayalım ki anne merhameti öğrensin çocuk.Barışı kutlayalım,kutlayalım ki öğrensin kardeşçe yaşamayı.Sevgiyi kutlayalım,sevmeyi öğrensin.Öğrensin tüm bunları çocuk ki bir engelliye ilk önce yardım etmeyi herkese vicdanlı olmayı engellerin ancak sevgiyle aşılacağını öğrensin.Asıl engelin içimizdeki engeller olduğunu öğrensin.VİCDAN,MERHAMET,SEVGİ,BARIŞ.En önce SAYGI.

Öğrensin ki bir güne değil her güne sığsın içimizdeki engeller…