1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İçişleri Bakanlığı uyardı
İçişleri Bakanlığı uyardı

İçişleri Bakanlığı uyardı

Oyuna gelmeyin...

A+A-

İçişleri Bakanlığı, Suriyelilerle ilgili son günlerde gündeme gelen tartışmalara ilişkin "Abartılarak infial yaratılmaya çalışılıyor. Oyuna gelmeyin" uyarısı yaptı.

“Suriyelilerin Türkiye'de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye'deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz genel suçlarına göre oldukça azdır. Zaman zaman yaşanan gerginlikler fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılıyor.”

HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

İçişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından, Suriyeliler konusunda "suçu tırmandırdıklarına yönelik" servis edilen haber ve yorumların gerçek bağlamından koparılarak kamuoyuna yansıtıldığı belirtildi. Mülteciler üzerinden tezgahlanan provokasyona dikkat çeken Bakanlık şu noktaların altını çizdi:

ENSAR RUHUNA YAKIŞMIYOR

"Suriyeli misafirlerimizle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımızla zaman zaman yaşanan gerginlikler son günlerde çarpıtılarak, toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılmakta, misafirperverlik ve ensar ruhuyla bağdaşmayacak şekilde bu konu bir fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılmaktadır.”

RAKAMLARLA YALAN SÖYLENİYOR

“Mültecilerin suç işleme ve suça karışma oranları, elimizdeki verilerle karşılaştırıldığında, kamuoyuna yansıtılan verilerle örtüşmemekte, rakamlar bunun tam tersini göstermektedir. Suriyelilerin Türkiye'de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye'deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz genel suçlarına göre oldukça azdır.”

SUÇ İŞLEME ORANLARI DÜŞÜYOR

“Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye'deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014-2017'de yıllık ortalama yüzde 1,32'dir. Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklı. Ayrıca 2017'de Suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen bir önceki yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 5'lik bir azalma olmuştur."

DİLENCİLER SURİYELİ KILIĞINDA

“17 ve 27 Mayıs tarihlerinde iki kez yapılan ‘Huzurlu Sokaklar’ uygulamalarında dilencilik suçuyla ilgili toplam 3 bin 46 kişiye işlem yapıldı, bunlardan ilk uygulamada 149 kişinin, ikinci uygulamada ise 230 kişinin Suriyeli olduğu tespit edildi, bu kişilere gerekli adli ve idari işlemler yapıldı. Yakalanan bazı dilencilerin Suriyeli kılığına girdikleri de görüldü.”

MÜLTECİLER ÜZERİNDEN ÇİRKİN TAHRİK

Ankara Demetevler’de önceki gece bir iş yerinde çıkan kavgada Irak Türkmenlerinden bir kişinin bıçakla yaralanmasının ardından sığınmacılar ile semt sakinleri arasında gerginlik yaşanmıştı. Polisin müdahalesiyle sona eren gerginliğin ardından sosyal medyada provokatif mesajlar paylaşılmıştı. İstanbul’da da Büyükçekmece, Esenyurt ve Florya’da yaşanan münferit olaylar üzerinden çatışma hedeflenmişti.                                         

PROVOKATÖRLERE SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, halkı sığınmacılara karşı sokağa çıkmaya çağıran sosyal medya paylaşımlarına ilişkin, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlattı. Başsavcılık 9'u Ankara'da olan 15 kişi hakkında gözaltı kararı aldı. 2'si Bursa, 6'sı Ankara'da olmak üzere 8'i gözaltına alındı.