1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İcralık borcun varlık şirketine devredilmesi durumunda ne yapılmalı?
İcralık borcun varlık şirketine devredilmesi durumunda ne yapılmalı?

İcralık borcun varlık şirketine devredilmesi durumunda ne yapılmalı?

İcralık borcun varlık şirketine devredilmesi durumunda ne yapılmalı?

A+A-

Önemli bir hayalimizi veya ihtiyacımı gidermek için her zaman nakit parayı bulamayabiliriz.Artık önceki gibi akrabalık bağlarımız da zayıf olduğundan soluğu direkt bankalarda alırız.Buraya kadar çok güzel.O an için ihtiyacımızı giderdik.Peki sonra ödemeye gelince durum ne oluyor?

 

Ödeme zamanı geldiğinde kimimiz aksatmadan taksitlerini öderken kimimiz de elimizde olmayan sebeplerden dolayı borcumuzu ödeyemez hale geliyoruz.   Sonunda da icralık oluyoruz.Avukat,icra dairesi derken bir de varlık şirketleri işin içine giriyor artık.Nasıl mı?Yazımızda bulabilirsiniz.

 

Varlık şirketleri nedir?

 

Borcum varlık şirketine devredildi. Ödeyemediğiniz ve takibe düşen alacaklar sonucunda bankaya borçlu olursunuz.Banka sizden bu parayı avukatları aracılığıyla almaya çalışır.Maaşınız varsa maaşınıza bloke koyar veya mal varlığınız varsa malınıza haciz koyar.Peki bunlardan birisi yoksa ne yapar?O zaman banka bu parayı sizden alamayacağını anlayınca bu alacağını ‘batık kredi’ gözüyle görür.

 

Alamayacağını anladığı bu alacağını varlık şirketlerine ihale yoluyla satar.Yani banka ne alırsam alıyım diyerek varlık şirketlerine az bir miktar karşılığında satar.Banka bu satıştan hiç yoktan biraz para elde etmiştir.Bundan sonra varlık şirketleri bu alacağı tahsil etme yoluna gider.Çünkü Alacak varlık şirketine geçmiştir artık.

 

Varlık Şirketleri Borcu Nasıl Tahsil Eder?Sistem Nasıl İşliyor?

 

Borcum varlık şirketine devredildi. Bankaların varlık şirketine borcu devretmesinden sonra artık fonksiyonu kalmaz.Bundan sonra sizin muhatabınız varlık şirketleri olacaktır.Sizi borcunuz var ödeyin diye arayacak olan varlık şirketi olacaktır.Peki varlık şirketlerinde sistem nasıl işler anlatayım:

 

Örnekli Anlatım

 

Diyelim ki bankaya faiziyle birlikte 10000 TL borcunuz vardı ve ödeyemediniz. Banka bunu varlık şirketine %5-%10 ihaleyle sattı.Yani 500 TL-1000 TL arasına satmış oluyor.Varlık şirketinin bu borcu 1000 TL’ye satın aldığını varsayalım.Sizi arayarak borcunuzu ödeyin dedi ve sizden 1300 TL tahsil etti.Bu durumdan varlık şirketi 300 TL kazançlı çıkmış oldu ve siz de 10000 TL olan borcunuzu 1300 TL’ye kapatmış oldunuz.Sistem böyle işliyor.

 

Pazarlık Önemli mi?

 

borcum varlık şirketine devredildi Varlık şirketlerine ödeme yapmadan önce sıkı bir pazarlığa girmede fayda var.Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi varlık şirketleri bu borcu çok cüzi bir miktara alırlar ve siz ne kadar iyi pazarlık yaparsınız o kadar az ödersiniz.Bu tamamen sizin kabiliyetinize kalmış bir durum.

 

Borcunuzu Ödedikten Sonra Sorumluluğunuz Bitiyor Mu?

 

borcum varlık şirketine devredildi. Şunu belirtmekte fayda var ki borcunuzun tamamını ödediğin zaman her şey tam olarak bitmiyor.İster avukata ödeme yapın,ister icra dairesine ödeme yapın, isterse varlık şirketlerine ödeme yapın ödeme yaptıktan sonra mutlaka tahsil harcının ödenmesi gerekmektedir.Eğer tahsil harcı ödenmezse borcunuz hala uyap siteminde ve doğal olarak e-devlette görünür.

 

Tüm bu açıklamalarımızdan sonra, eğer varlık şirketlerine borcunuz varsa mutlaka sıkı ve çetin bir pazarlık yapmanızda fayda var.Bu sayede borcunuzdan hiç ummadığınız kadar az para vererek kurtulabilirsiniz.