1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İçtüküz değişikliği Meclis'e sunulacak
İçtüküz değişikliği Meclis'e sunulacak

İçtüküz değişikliği Meclis'e sunulacak

Bu hafta görüşülecek

A+A-

AK Parti'nin MHP'ye gönderdiği Meclis İçtüzüğü değişikliğinin, bu hafta içinde TBMM Başkanlığına sunulması bekleniyor. Değişikliğin 15 maddeden oluşacağı belirtiliyor.

Mecliste içtüzük hazırlığı. AK Parti Grubu'nun, 15 madden  oluştuğu belirtilen Meclis İçtüzük değişikliği metni, MHP Grubu tarafından da  değerlendiriliyor. Söz konusu metnin, her iki partinin temsilcilerinin bir araya  gelerek görüş alışverişinde bulunmasının ardından, bu hafta içerisinde TBMM  Başkanlığına sunulması planlanıyor. Düzenlemenin, 11 Temmuz'da, TBMM Anayasa  Komisyonunda ele alınması bekleniyor. Değişiklik teklifinin, komisyon aşamasının  ardından, Genel Kurul'un ilk gündem maddesi olarak ele alınması planlanıyor.

Bu arada, İçtüzük değişiklik metninin, daha önceki İçtüzük değişikliği  çalışmalarında, Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin üzerinde uzlaştığı  maddelerden oluştuğu belirtiliyor. Öte yandan, çalışmalarına 17 Temmuz Pazartesi günü başlayacak olan  Genel Kurul'da, İçtüzük değişikliğinin tamamlanmasından sonra, İş Mahkemeleri  Kanun Tasarısı ile Bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinin işleyişindeki  sorunların giderilmesine ilişkin kanun tasarılarının görüşülmesi, ardından  Meclisin yeniden tatile girmesi bekleniyor.