1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. İğne Oyası İle Havlu Kenarları Nasıl Süslenir?
İğne Oyası İle Havlu Kenarları Nasıl Süslenir?

İğne Oyası İle Havlu Kenarları Nasıl Süslenir?

İğne Oyası İle Havlu Kenarları Nasıl Süslenir?

A+A-

Anadolu kültürünün en önemli çeyiz ürünlerinden olan havlular, birbirinden şık modeller ve süslemeleriyle yeni gelinin evinin en önemli aksesuarları arasındadır.

Sürekli kullanılan ve yenilenen havluların kenarlarında kullanılan havlu kenarları, birçok farklı desen ve renkte yapılmaktadır. Bu renk seçenekleri, özellikle evin diğer eşyalarıyla uyumlu bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle farklı renk alternatifleriyle birbirinden şık iğne oyaları oldukça farklı seçeneklerle kullanılmaktadır.

Son yıllarda bayanlar bu ürünleri internet sayesinde daha fazla kişiye ulaştırma imkanına sahiptir ve bu yolla geçimini sağlayan insanlar bir hayli fazladır.

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İğne oyalarının yapılması oldukça emek ister. Bu nedenle birbirinden şık ürünleri iğne oyası modelleri konusunda incelikleri bilen kişiler yapmaktadır. El emeği bu ürünlerin bedeli de oldukça simgeseldir ve daha fazla karşılığı hak etmesine rağmen ekonomiktir.

Oya modelleri genelde meyveler, çiçekler ve boncuklarla şekillenir ve her renkte yapılabilir. Evin her köşesinde kullanılan bu ürünler, havlu kenarlarında, yemeniler ve yatak örtülerinde çok fazla kullanılmaktadır. Siz de bu ürünlerden birkaç tanesine sahip olmak isterseniz, ek işi ürünleri satan sitelerden satın alabilirsiniz.

Günümüzde eskisi gibi popüler olmasa da, hala Anadolu’nun birçok köşesinde çeyizlerin en önemli parçalarındandır.

Havlu Kenarları İçin Oya Modellerini Nasıl Seçebilirsiniz?

Oya modellerini el işi ürünleri satan sitelerdeki hanımların sayfalarından bulabilirsiniz. Binlerce model ve ürün arasından beğeninize hitap edecek olan birkaçını bulabilirsiniz.

Havlu kenarları ya da yemeniler için hazır olan oya modelleri satın alıp istediğiniz ürünün uç kısmına diktirebilirsiniz. Eğer bu ürünleri kendiniz yapmak isterseniz, bazı sitelerde nasıl yapılacağını görüntülü olarak fotoğraf ve videolar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

El işinin modern hayatta geri planda kaldığı düşünülse de, asla modası geçmez ve her daim popülaritesini korur.