1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Ih… Ih… Gayseri…
Ih… Ih… Gayseri…

Ih… Ih… Gayseri…

Yener Yanık yazdı...

A+A-

 Nasıl ki canımız yanınca cırlıyoruz can yakınca da cırlayanları düşünmek lazım.  Hele ki can yaktığımız can dediğimiz bir takımsa…

Akhisar maçında Rus ruleti oynayıp son adamken fantezi yapıp maçı kaybetmemize vesile olan Bosinkwa bu maçta da köprünün kilit taşını az kalsın söküyordu.

Ola ki köprü yıkılsa artık karga tulumba soluğu nerede alacağımız bile kestirilemezdi. Çünkü hakemin aleyhimize verdiği penaltı esnasında Onur dâhil tüm kadro işte şimdi bittik modundaydı.

Yani özgüven iyice sıfırlanmış, maçın henüz başlarında geriye düşme psikolojisinin yenilmekle eş değer olduğu fikri takımın ruhuna tamamıyla sirayet etmişti.

Maça fırtına gibi başlayan ve dost Kayseri’yi sahasına hapseden takımımız Bosinkwa’nın affedilmeyecek hatasıyla çok büyük bir türbülansa girmeye ramak kala Onur ile hayat buldu.

Hakem İlker Meral açık konuşalım ki galibiyetimizdeki baş aktördü. Üç sene önce Bursa’ya attığımız son salisedeki bariz golü Yasin topa vurduktan hemen sonra düdüğünü çalarak yemiş,  gölü vermeyip Timsahlara Avni Aker’de ilk galibiyetini tattırmıştı.

Bu maçta da Bosinkwa’ya son adam muamelesi yapması gerekirken yapmadı, bizi on kişi bırakmadı ve maç Onur’un penaltıyı kurtarmasıyla yirmi ikinci dakikada döndü.

İkinci yarının hemen başında Muhammet’in penaltıyı kaçırmasının ardından ceza sahasının dışındaki bir pozisyonda sarı kartı olan Sefa’nın Biseswar’a yaptığı net faul de sarı kartlıktı ve ikinci sarıdan kırmızıyı gerektirirdi ama hakem sadece faul vererek geçiştirdi. Maçın sonuna doğru on kişi kalmış bir takımı Kayseri ne hale getirirdi varın siz düşünün.

Hakemin ön plana çıkması galibiyetimizde etkili olsa da  yer yer de olsa iyi sinyaller vermemiz de göz ardı edilemez.

Aylardan sonra ilk defa bu kadar rakip kalede etkiliydik, çok çok net pozisyonlar bulduk. Eğer Tolunay Kafkas, maça Aykut Kocaman taktiğiyle başlasaydı, yani tamamen kapanıp, kontralarla gol bulma yoluna gitseydi bu bizim kör noktamız olurdu. Çünkü bizi kim felç etmişse bu anlayışla oynatarak kilitleyip galibiyet almıştı.

Açık ve saldırgan futbolu tercih eden Kafkas, defansta çok büyük boşluklar bıraktı ve top ayağına adeta yapışan ve maçın en iyi adamlarından biri olan Marin’e de büyük alanlar bıraktı. Marin kadar iyi olan diğer bir isim de Erkan Zengin’di. Kanatlardan çok iyi bindirerek sayısız pozisyonun baş mimarı oldu.

Defansta Yumlu ve Aykut ikilisi bu kadronun en ideal stoperleri olarak günü kurtaran bir performans sergilerken forvette Muhammet’in gayreti ise ileriki maçlar için az da olsa umut vericiydi. Onun haricinde diğer isimler ise vasattı…

Ama maçın bizim adımıza en önemli ve en iyi adamı kaleci Onur’du… Kurtardığı penaltı takıma hayat öpücüğü verirken, akılalmaz kurtarışlarla da 2- 0 ve  2- 1’ken bile maçın dönmemesine vesile olan gemiyi kurtaran kaptandı Onur.

Maçın başından beri gol atmamak için her şeyi yapan Zeki Yavru attığı gole çok üzüldü. Kemal Sunal’ın silahı masaya koyunca ezkaza adamın purosunu vurması gibi bir gol atan Yavru, maç boyunca içi kan ağlayarak da olsa çok sevdiği takımına karşı başarabildiği kadar profesyonel numarası yaptı.

Ve bu golden sonra bizimkiler bizi ölüp ölüp diriltti. Motivasyon bir tarafa güç ve kondisyon da tamamen bitti. Ve bilindik kimliğe bürünen bir takım bize azap dakikaları yaşatmaya kaldığı yerden devam etti.

Kolu kırılan rakip oyuncuya çok çok üzüldüğümüz kadar can ciğer olduğumuz Kayseri seyircisiyle  sevgimize de o kadar sevindik.

Bir galibiyetle altı yedi sıra atlanılan bu ligde iki üç mağlubiyetle de kümeye de demir atılabileceği unutulmamalıdır ve bu takım bu haliyle maalesef ölümü de sıtmayı da bize gösteriyor.

Maddi yönden haciz yemiş, kangrene dönmüş; manevi yönden de buna benzer bir süreç yaşayan takım bugün galip geldiyse buna da şükretmek lazım.

Ezcümle… Maddi yönden harap, takım yönüyle bitap olan bir takıma can simidi… Akpınar Metin ve rahmetli Alasya Zeki’nin o malum filmi… Ih Ih GAYSERİ…