1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhraç edilen memur tazminat alabilir mi?
İhraç edilen memur tazminat alabilir mi?

İhraç edilen memur tazminat alabilir mi?

İhraç edilen memur tazminat alabilir mi?

A+A-

Bilindiği üzere 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından kamuda birçok memurun çıkarılan KHK’lar ile görevleriyle ilişikleri kesildi ve memuriyetten atıldılar.  Hal böyle olunca da görevlerinden atılan memurlara ikramiye ödenip ödenmeyeceği sorusu akla gelmekte. Peki görevlerinden atılan memurlara ikramiye ödenir mi? Memurlara hangi koşullarla ikramiye ödenir? İşte bu sorunun cevabı:

 

İlişiği Kesilen Memurlara İkramiye Ödemesi Yapılır mı?

 

Bilindiği gibi memurların ikramiye ödemelerindeki genel koşullar da tıpkı kıdem tazminatındaki koşullar gibi. Yani kendi isteği ve kusuru dışında işten ayrılan kişilere nasıl kıdem tazminatı ödenme zorunluluğu varsa aynı şekilde kendi isteği ve kusuru dışında işten atılan memurlara da ikramiye ödenmekte.

 

Hal böyle olunca FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantıları sebebiyle görevden atılan memurlar ya da başka bir örgütle bağlantısı dolayısı ile görevden atılan memurlar ya da kusurlu olduğu için görevden atılan memurlara ikramiye ödenmesi mümkün bulunmamakta.

 

Memurların İkramiye Ödemeleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

-Memurlara her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya esas tutarın bir aylığı emekli ikramiyesi olarak ödenir.

 

-Yapılan son düzenleme ile birlikte memurlara 30 yıldan fazla çalışma süreleri için de ikramiye ödemesi yapılacak. Daha önce ödenmediği için bu konuda bir çok dava açılmış ve davalar dava açanın lehine sonuçlanınca hükümet de düzenleme yapma gereği duymuştur.

 

-Ölen memurların hak sahiplerine de ikramiye ödemeleri yapılır.

 

-Emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlayan memurlara sadece sonradan geçen hizmetlerine karşılık emekli ikramiyesi ödenir.

 

-İkramiyeler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmekte ve memurun Kurumu’ndan tahsil edilmektedir.

 

-İstifa eden memurun emekli ikramiyesine hak kazanabilmesi için emeklilik için gerekli olan en az prim gün sayısını tamamlamış olması gerekmektedir.

 

-İstifa edilen tarihin 8 Eylül 1999'dan sonraki bir tarih olması koşuluyla;

 

   Askerlik nedeniyle memurluğu sona erenlerden asker dönüşü memurlu­ğa başlamayanlar,

 

     Memur kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi istifa ederek memurluktan ayrılması durumunda.

 

         İşçinin en az 15 yıl memurluk yaptıktan sonra istifa etmesi ya da memur­luk öncesi hizmetleriyle beraber sigortalılık süresinin 15 yılı tamamlaması halinde (örneğin; 6 sene SSK'lı olduktan sonra 9 sene de memur olarak ça­lışması halinde)

 

          İstifa eden Devlet memurları da emekli olduktan sonra emekli ikramiyesi almaya hak kazanabilir