1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. İhtiyacımız var!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

İhtiyacımız var!

A+A-
Onu yakinen tanıyalı yaklaşık 15 sene geçti.  Hiçbir şaibeli işin içerisinde olmadığı gibi, hiç kimsenin arkasından ne konuştuğuna, ne de konuşturduğuna şahit oldum.  ‘Göründüğü gibi adam’ denilen adamlardan biri olarak tanıdım. Yetmedi, bazı çirkef politikacılar gibi komplo üretmek, iftira atmak, karalamak  türü basit ve çirkin işler yerine,  davasının bir eri olarak,  dava liderinin doğrularını iyi okuyup anlatma derdinde oldu.
 
Ahmet Metin Genç’ten söz ediyorum.  Ve bu site yayın hayatına başladığından bu yana (18 ay) ilk kez ona özel bir yazı kaleme alıyorum.  Çünkü  fazlasıyla  hak ettiğini biliyorum.  25 yıllık bir gazeteci olarak yüzlerce insan karakteri  gördüğümden  onun hakkında çok rahatlıkla ‘samimi, dürüst ve dik durmayı bilen adam’  tabirini rahatlıkla kullanabiliyorum.  Ak Parti tabanının en çok sevdiği isim olmasını, bu yüzden rahatlıkla anlayabiliyorum. Şahsi kanaatime göre siyaseten halen hak ettiği yerde olmadığını düşünsem de, kendisinin sık sık kullandığı o meşhur sözleri ile şahsi nazarımda  onun asıl derdinin, hakkın rızası olduğunu anlıyor ve bunu da takdirle karşılıyorum.
 
“Her şey Allah’ın takdiridir. Rabbim kime neyi uygun görmüşse onu yaşar insanoğlu. Bizim şer bildiğimizde elbet hayır, hayır bildiğimizde bir şer vardır”!
 
Devam ediyor dik ama alçak gönüllü adam;
 
“Siyaset aslında millete hizmet etme makamıdır.  Belki birileri siyaseti entrika makamları olarak şahsi çıkarları için kullanabilir. Kimsenin düşüncesine gem vuramayız. Benim nazarımda halka hizmet, Allah’ın rızasını kazanmak tek hedef olmalıdır. Yarın musalla taşına uzandığında  arkandan ne konuşturacağındır önemli olan. İnsan hayatında siyaset belli bir dönemi belli tarihleri kapsar. Bugün siyasette olursunuz. Yarın olmayabilirsiniz. Bu hayatın yalnız belli bir kısmını teşkil eder. Fakat haysiyet, şahsiyet, onurlu yaşam, halkın ve hakkın rızasını kazanmak ömrünüzün tamamını teşkil eder. O nedenle  amiyane tabirle hiç  Bizans  oyunları ile işim olmadı, olmazda”…
 
Bu ifadeleri sık sık kullanır, sayın  Ahmet Metin Genç. Yakın dostları bazen;
 
 “Şu şöyle demiş, bu böyle yapmış. Bundan sen zarar göreceksin. Sen de şöyle bir hamle yap” gibi uyarılarda bulunduğunda, sayın Genç’ten hep bu  ifadeleri işitmişimdir. Allah şahidim olsun ki, hep yapıcı yaklaşımlarına tanık olmuşumdur.
 
Çirkefleşen  yerel siyasette,   sevilen bir isim olan sayın Genç belediye başkanı olduktan sonra, halkla bağını hiç koparmadı. Dün neydiyse makam sahibi olduktan sonra da o oldu. Kapısından bir kişiyi geri çevirmedi. Ak Parti’nin bazı yapılarında , ne yazık ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın istediğinin tam aksine, kapılar halkın, garibanın yüzüne kapanırken, onun makamından kimse geri çevrilmedi.  Türkiye’nin yaşadığı zor süreçlerde, o hep mahalle  mahalle gezerek,  partisine ve cumhurbaşkanı sayın Tayyip Erdoğan’a  sahip çıktı. Davasını anlattı. Başkanlık sisteminin gündeme geldiği  bugünlerde  sayın Başkan her hafta bir mahallede,  hem başkanlık sitemini anlattı, hem de hain müttefiklerin(!) ülkemizi  nasıl köşeye sıkıştırmaya çalıştığını izah etti, ediyor da.   Yeni Kapı ruhunu, yereldecanlı tutabilmek için asil davranışlar sergiliyor. Muhalefet partilerini zaman zaman ziyaret edip o ruhu  diri tutmanın gayretini veriyor. Bu davranışı sergileyen ikinci bir siyasetçi veya mekanizma varsa, birisi çıkıp söylesin biz de öğrenelim. Sivil Toplum Örgütleri ile sık sık bir araya gelerek, ülkeyi ve Ak Parti anlayışını ifade etmenin gayretini sarf ediyor.  Ya en son yaptığı! Son yaptığına iyi bakmak gerekiyor. Belki bazı çıkarcı ve dar gözlüklü beyinler algılayamayabilir.  Fakat o, Rusya’nın Büyükelçisine karşı yapılan hain suikastın ardından,  aynı ülkenin  Trabzon konsolosunu ziyaret ederek, hem taziyeleri iletti, hem de Trabzon ve Türk halkının duygularını ifade etti.  Birilerince,‘sıradan bir ziyaret’  gibi algı oluşturulmaya çalışılabilir! Fakat derin ve iyi düşünüldüğünde anlamlı ve büyük bir düşünce örneği olduğunu görmek hiç de zor olmaz.
 
Meslek yaşantım boyunca, iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi için bu tür özel yazılar kaleme aldım. Yakinen  şahsımı tanıyanlar, bugüne kadar hatırına kimseye yazı yazmadığımı, yazı kaleme alırken de, ‘şu ne der, bu ne yapar’ gibi hiç bir düşünce içinde olmadığımı çok  iyi bilir.
 
Neden yazdım?
 
Çünkü,samimiyetin  ve Ak Parti davasının  şahsi çıkarlara tercih edildiği yerel siyasette,Ahmet Metin Genç  beyin hakkını teslim etmek gerektiğini düşündüm. Üstelik çoğu defa kendi partisi içinde yer alanlar tarafından kuşatılmış, çaresizliğe itilmiş, projelerine pranga vurulmuş  olduğu gibi çok derin mevzulara da şimdilik girmedim!Dün, hiçbir makam işgal etmediği vakit, kendi partisinde yer alan ancak kısır çekişmeleri davasının önünde görüp, değerli şahsını havaalanında VIP’e aldırmama  çirkefliğini yapanlara karşı, bir basın mensubu olarak, yapılan vefasızlığa nasıl karşı durduysam, bugün de aynı  şeyi yapmaya çalışıyorum. Ve dün, o saygısız çirkefliği yapanların, bugün kendi partisinin belediye başkanını, muhalefetten daha çok karalama gayretinde olduklarından da çok net haberdarım. Bir seçmen, bir birey, bir vatandaş olarak da, Trabzon’um ve ülkem için yapmam gerekeni yaptığımı düşünüyorum. Son olarak şimdilik için söyleyeceğim o dur ki; bizim Ak Parti  çatısı altında ya da devlet organlarında bu tür dik ama alçakgönüllü, hizmet aşkı taşıyan  Ahmetlere çok ihtiyacımız var. Hem de çoook!

 
Önceki ve Sonraki Yazılar