1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. İki örnekle Ordu-Trabzon
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

İki örnekle Ordu-Trabzon

A+A-
Arap Turizmi Karadeniz Bölgesi için büyük bir nimet. Bu nimeti yeterince değerlendirip değerlendiremediğimiz tartışıla dursun, Ordu ilinin bu konuda çok akılcı adımlar attığına hep birlikte şahit oluyoruz.  Ordu, Arap Turizmi için başkent olmaya aday bir görüntü verirken, Trabzon’da yetkililerin duyarsızlığı ilimiz adına gerçekten düşündürücü!
 
Bu kentte spor ya da siyaset adına bir eleştiri, bir öneri getirdiğinizde yapılan eleştiriden ders almak, doğruları yapma adına gayret sarf etmek gerekirken, ne yazık ki büyük bir pişkinlik, hatta arsızlıkla herkes bildiğini ısrarla okumaya devam ediyor. ‘Yahu bu adam acaba gerçekten ne diyor? Eleştirinin mutlaka bir haklı tarafı da vardır” mantığından hareket eden kimseler yok! Herkes en iyiyi biliyor, herkes hatasız, herkes günahsız, herkes en başarılı, herkes doğrucu!!!
 
Bunu niye yazdım. Hatırlar mısınız, bu yılın Şubat aylarında  yazdığımız köşe yazıları, yaptığımız haberlerde ‘Dortmund Trabzon Etkinlikleri’ adı altında yapılan ve sadece üç beş kişinin kazanç elde ettiği ancak şehirden 10 milyon(trilyon) lira civarında bir paranın çıktığı organizasyonla ilgili olarak net biçimde karşı duruş sergilemiştik. Bir medya kuruluşu olarak en net tavrı koyan biz olmuştuk. O dönem; bu tür bir etkinliğin Trabzon’a hiçbir faydası olmayacağını, Almanların ilgisini dahi çekmeyeceğini, şehrimize bunca masrafa rağmen bir girdi olmayacağını ifade edip; “ Mantıklı olan ve yapılması gereken bu tür bir organizasyonun o masraflarla birkaç Arap ülkesinde yapılması gerekir” görüşünü ortaya koymuştuk. Niye? Çünkü Araplar Karadeniz’i  ‘cennet’ olarak benliğine  yerleştirmiş, bu bölgeye olduğundan fazla ilgi duymuştu. Yani potansiyel büyüktü. İlgi büyüktü. Kısacası ticari tabirle talep çoktu! Biz ise onların ayaklarına gidip şehrimizi arz etmek durumundaydık. Güven vermeliydik. Yatırım konularında anlatmalıydık. Daha bilmedikleri birçok güzelliğimiz anlatmalıydık! Ama yapmadık! Çünkü üç beş kişi, kimilerine göre Dortmund, kimilerinin tabiri ile ‘Dörtmüd’ günlerinden kazanacaktı. Ve o birileri şehrin geleceğine ihanet, kendi hanelerine maddi kazanç sağlayabilme adına tüm eleştirilere kulak tıkadı. Yetmedi ve ardından ‘büyük hizmet’ etmişler gibi arlanmadan, sıkılmadan basının huzuruna çıkıp, kendilerini aklama çabasına girmişler, bizleri ise hedef göstermişlerdi! Trabzon insanını da ‘aptal’ yerine koymuşlardı!
 
Ne oldu? Şehrimize bir tane Alman yatırımcı gelmediği gibi gelen Alman turistlerin sayısı parmakla sayılacak kadar az oldu! Yani dediğimiz gibi koca bir Fiyasko!!!
 
Ordu iline bakıyorum. Yetkilileri o kadar hassas ki… Yaz döneminde bir gayrimenkulü Arap turiste değerinin iki katı fiyata satan müteahhit, bizzat belediye başkanı tarafından bulunup, Arap’tan alınan fazla para geri iade ettirildi. Yani  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı, ekiplerini görevlendirip, sıkı bir denetimle turistlerin ‘kaz’ gibi yonulmasını engelleme gayretinde. Niye? O turistin memnuniyeti ve kendini güvende hissedip, tekrar gelmesi için! Ne için? Müslümanlık ve insanlık değerlerinin şaşmaması için! Bu olayı duyduğumda ‘helal olsun Enver Yılmaz’a’ demiştim ve yine diyorum.
 
Bakın şimdi Ordu Büyükşehir Belediyesinin önderliği ve valiliğin de ortaklığı ile müthiş bir adım daha atıldı. Biz Dortmund’a trilyonlar akıtırken; Ordulu yetkililer, 50 kişilik Arap gazeteci ve turizmciyi Ordu’ya getirip misafir etti. Hedef 1 milyon Arap turist…Harcadıkları para da 150 bin lira civarında! Araplar gezdiriliyor! Ordu ili anlatılıyor, tanıtılıyor. En önemlisi ‘Biz devlet olarak sizinleyiz’ denilerek, güven duygusu aşılanıyor. Peki kim kazanacak? Türkiye’nin sayılı belediye başkanlarından ve Ordu ilinin çehresini değiştiren Sayın Enver Yılmaz’ın gayretleri ile Ordu ilinde yaşayan herkes kazanacak. Ordu’nun yarınları, gençleri, iş adamları, iş adamı adayları hatta kafeteryacısından marketçisine kadar hepsi…
 
Ordu, ‘Karadeniz’in turizm başkenti’ olma yolunda akılcı ve sağlıklı adımlar atarken, Trabzonlu yetkililerimiz ne yapıyor? Bol bol dedikodu! Yetmedi, kendi siyasi gelecekleri için inanılmaz ayak oyunları…Dahası iftiralar…Yetmedi yeni ‘Dörtmüdden gelecek yıl ne kazanırız’ hesapları!!! Sahipsiz bir şehrin, liyakatsiz yetkililerine değil, çoluk çocuğumuzun geleceği adına üzülüyorum.

 
Önceki ve Sonraki Yazılar