1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlhami Tan: Zamanında başbakanı ipte sallandırdık
İlhami Tan: Zamanında başbakanı ipte sallandırdık

İlhami Tan: Zamanında başbakanı ipte sallandırdık

Post modern darbenin asker mağdurları tarafından savcılığa iletilen belgeler 28 Şubat iddianamesine girdi. Fişleme emirleri, cami talimatının yanı sıra Kara Harp Okulu'nda görevli bir albayın talimat belgesine giren şu skandal sözleri de yer aldı.

A+A-

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 28 Şubat iddianamesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan askerlerin savcılığa ulaştırdığı belgeler de yer aldı.

Kıdemli Yüzbaşı rütbesindeyken TSK'dan 'irtica' gerekçesiyle atılan subaylardan İlhami Tan'ın 25 Eylül 2012 tarihli ifadesi sırasında savcılığa sunduğu belgeler arasında 'Cami Talimatı' da bulundu.

CEMAAT YASAK

Müşteki sıfatıyla ifade veren Tan'ın ilettiği belgede ye "Sadece Cuma ve Bayram Namazları imam ile topluca kılınır" denilerek diğer namazların cemaatle kılınmasına yasak getirildiği görüldü. Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Harp Okulu'nda uygulandığı anlaşılan 10 Kasım 1993 tarihli belgede skandal ifadeler göze çarptı.

DİLİ UZAYANIN İŞİNİ BİTİRİRİZ

Kara Harp Okulu Öğrenci Alayı 1. Tabur 4. Bölük 13. Kısım Odasında 4. Bölük Komutanı Kurmay Kıdemli Binbaşı M.K.D.'nin, Takım Komutanı Üsteğmen C.A. ve yüzden fazla Harbiyelinin hazır bulunduğu bir ortamda sarf ettiği sözler belgeye şöyle yansıdı: "Zamanında bu ordu ülkenin başbakanını ipte sallandırmıştır. TCK'nın 141., 142, 163. maddeleri sivilde kalkmış olabilir ama askeriyede kalkmadı. Dili uzayanın işini bitiririz. Bu ordu kaç kere ihtilal yapmış bir ordudur, kurmay olabilmemiz için belli çizgilerin dışına çıkamazsınız."

.

Fişleme için 2 gizli kamera

Uzman Çavuş Davut Kurtuluş tarafından savcılığa iletilen bir belgede personel fişlemeleri için gerekli ekipmanın teminine ilişkin bilgiler aktarıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı E. Ş. imzalı ve 6 Mayıs 1997 tarihli belgenin teklifler bölümünde şu ifadeler yer aldı:

"Yıkıcı, bölücü ve irticai unsurlarla ilişkili olan personelin faaliyetlerinin dökümante edilmesinde yararlanılmak amacıyla başlangıçta 2 adet gizli kamera, 5 adet özel fotoğraf makinası, 5 adet özel ses kayıt cihazı, 5 adet dinleme cihazı, İstihbarat Daire Başkanlığı için küçük bir adet fotokopi makinası, 1 adet bilgisayar ve yazıcı istihbarat ödeneğinden alınması, belirtilen istihbarat cihazlarının seçimi ve temini için MİT veya Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı'nın güvenilir elemanları ile amacımızı maskeleyerek işbirliğine gidilmesi "

Başçavuşa ‘müstehcen’ ceza

16 Haziran 1998 tarihinde ordudan ilişiği kesilen Başçavuş Orhan Köseoğlu'nun 9 Nisan 1997'de 3 gün oda hapsi ve 25 Mart 1997'de şiddetli tembih cezası almasının şoke eden sebebi de 28 Şubat iddianamesine girdi. 1/11.İçGv.P.Tb.K.Z.G. tarafından 20 Mart 1997 tarihinde Köseoğlu'na hitaben bir yazı gönderildi. Köseoğlu'nun dini görüş ve anlayışları sorgulanarak "Televizyon seyrederken genelde erotik sahneleri insanların izlememesi için kanal değiştirmenizi onaylamak mümkün değildir. Sizin bu seferlik yazılı ve sözlü olarak uyarıyorum" denildi.

BÇG'den asker ailelerine fişleme ve ihbar görevi

8. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Mehmet Sansar imzalı 'Haber Toplama' konulu emir belgesi, 28 Şubat sürecindeki fişleme mekanizmasının boyutunu gözler önüne serdi. "KİŞİYE ÖZEL' antetli 1997 tarihli belgede, "Türkiye Cumhuriyeti ve TSK'yı iç ve dış kuvvetlere karşı koruma ve kollamak her Türk vatandaşının olduğu kadar, TSK personeli ve onların eş ve çocuklarının da en büyük milli görevidir.

Bu bakımdan KKK'nın tüm personeli ve aileleri birer haber toplama vasıtasıdır. Personel ve ailelerinin elde edeceği her türlü belge, bilgi ve haberler sisliler yoluyla üst komutanlığa ulaştırılması emredilmiştir" denildi.

Düzenli camiye gidenler hedefte

Sözde irtica tehdidine karşı oluşturulan 64 sayfalık 'Yavuz Psikolojik Harekat Planı'nın 1992'de yürürlüğe konulduğu ve 1999'da güncellendiği belirlendi. 'GİZLİ' ibareli plana göre, düzenli camiye giden kamu görevlileri, Diyanet İşleri Başkanlığı personeli, İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, inanç yapısına dayalı istismara açık halk kesimleri gibi birçok kitle hedef olarak belgede yer alıyor.

İmha tarihi 2010

Genelkurmay Başkanlığı'ndan savcılığa ulaşan tutanaklara göre 28 Şubat dönemine ait 2007 adet belge ekleriyle birlikte 2010'da imha edildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ