1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmralı’ya gidecek BDP heyeti belli oldu
İmralı’ya gidecek BDP heyeti belli oldu

İmralı’ya gidecek BDP heyeti belli oldu

İmralı’ya gidecek BDP’den isimlerin tartışmasına son noktayı Başbakan Erdoğan koydu. Başbakan Erdoğan Buldan, Demirtaş ve Türk’ün adaya gidişini onayladı ve heyetin yarın İmralı’ya gitmesi planlanıyor.

A+A-

 Başbakan Erdoğan’ın Mardin’de ‘Adalet Bakanı ile netleştireceğiz’ dediği BDP heyetinde Demirtaş, Buldan ve Türk’ün ismi onaylandı. Bugün kardeş Öcalan, yarın BDP heyeti İmralı Adası’na gidiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin’de İmralı’ya gidecek heyetin BDP tarafından Adalet Bakanlığı’na iletildiğini belirterek, “Bu akşam (dün) netleştireceğiz” açıklaması üzerine BDP heyeti adaya gidiş için beklemeye başladı. İmralı heyetinde yer alacak isimler netlik kazandı. Kardeş Mehmet Öcalan’ın bugün İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşebileceği belirtiliyor.

Üç isim ‘olur’ aldı

Erdoğan’ın da “olur” verdiği üç ismin, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk olduğu netleşmişti. Bu isimlerle ilgili yazılı başvurunun henüz yapılmadığı ancak isimlerin şifahi olarak Erdoğan’a iletildiği bildirildi. Erdoğan ise son kararını henüz BDP’ye bildirmedi. BDP de bu nedenle, son dakikada isimlerle ilgili değişiklik olabileceği düşüncesiyle yazılı başvuruyu henüz yapmadı ancak 3 ismin İmralı’ya gidecekmiş gibi hazırlık yaptığı bildirildi. Adalet Bakanlığı ile BDP arasında önceki akşam telefon trafiği yaşanırken İmralı’ya salı ya da en geç çarşamba gidilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

BDP heyeti öncesi kardeş Mehmet Öcalan’a ise izin çıktı. Mehmet Öcalan’ın bugün öğleden sonra İmralı’ya gideceği öğrenildi. Milliyet’e konuşan Öcalan, “Adaya gitmek için hazır bekliyorum” dedi.

‘Başbakan da farkında’

İmralı’ya gidecek üç kişiden biri olan Buldan, Erdoğan’ın Mardin konuşmasını Milliyet’e değerlendirdi. Erdoğan’ın çözüm ve barışa yönelik konuşmasını “Geç ama önemli” diye değerlendiren Buldan, şunları söyledi:

“Başbakan BDP’ye başından beri desteği vermiş olsaydı çok şey değişirdi. 6 yıldır parlamentodayız. 6 yıl önce bizi görmüş olsaydı, BDP’nin çabalarını görmüş olsaydı, barış belki daha çabuk gelecekti. Ama yine de zararın neresinden dönsek kardır misali olumlu değerlendirmek gerekiyor. BDP her zaman barıştan yana olduğunu ifade etmiştir. Başbakan da artık bir şeylerin farkında.”

Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan’ın barışa yönelik açıklamasını “Çok önemli bir açıklama” diyerek destekleyen Buldan, “Emine Erdoğan’ın konuşması önemli. Emine Erdoğan bugüne kadar hiç böyle bir konuşma yapmamıştı. Emine Erdoğan, daha önce first lady olarak konuşma yapıyordu. Barışa dair bir şeyler söylememişti. Ancak bunun devamı gelmeli. Emine Erdoğan, Hayrünnisa Gül gibi isimlerin barışa katkı sunması lazım. Bu tür konuşmalar kadınları cesaretlendirecek konuşmalardır” dedi.

Diğer taraftan PKK’nın bir numaralı ismi Murat Karayılan, örgütün Avrupa’da düzenlediği miting nedeniyle hazırlanan görüntülü mesajında, “Şimdi iki eksen üzerinde çalışıyoruz. Mücadeleyle sonuç almak istiyoruz. Fakat biz çözüm ve barışa da açığız. İmralı’da Önderliğimiz mesaj verirse biz buna da hazırız. Bunun için AKP’nin adım atması lazım” dedi.

Mehmet Öcalan’ın yanısıra PKK’lı tutuklulardan Cumali Karsu ve Şeyhmus Poyraz’ın ailesi de görüşme yapmak için İmralı’ya gidecek.