1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İnanılmaz olay!
İnanılmaz olay!

İnanılmaz olay!

Mısır'daki futbol maçı sonrası adeta katliam yaşandı...

A+A-


Mısır'ın Port Said şehrinde Al Masry ile Al Ahly takımlarının maçı sonrası çıkan olaylarda ülkenin resmi kaynaklarının açıklamalarına göre en az 73 kişi yaşamını yitirdi, 100'ün üzerinde kişi de yaralandı.

Uzun yıllardır aralarında husumet bulunan iki takımın karşılaşması sonrası, 3-1 galip gelen ev sahibi Al Masry takımının taraftarlarının sahaya girmesiyle başlayan olaylardaki ölümlerin çoğunun boğularak ve kafaya alınan darbeler sonucu olduğunu öğrenildi. BBC, birçok saldırganın bıçak taşıdığını belirtti.

İçeriye kaçan Al Ahly takımının soyunma odasını kuşatanların güvenlik güçleri tarafından püskürtüldüğü iddia edilirken, en az iki futbolcunun da yaralandığı ifade edildi.

Olayın yaşanmasında, siyasi devrim sonrası polisin etkinliğinin azalmasının payı olduğu ifade edilirken iki takım taraftarı arasındaki politik görüş farkının ana etken olduğu öne sürülüyor.

Mısır Başbakanı yarın (Perşembe) parlamentoyu toplantıya çağırırken, Mısır Futbol Federasyonu da lig maçlarını süresiz olarak erteledi. Sağlık bakanlığı da vatandaşlardan kan bağışında bulunmalarını istedi.

Yaşanan olayların ardından, ev sahibi ekip Al Masry Kulübü Başkanı Kamel Abu Ali ve maçın oynandığı bölge olan Port Said Valisi ile Emniyet Müdürü'nün görevlerini bıraktıkları belirtildi. Al Ahly forması giyen Mohamed Barakat ve iki defa Afrika'daki yılın futbolcusu seçilen Mohammed Aboutreika da futbolu bıraktıklarını açıkladılar.

Mısır Ordusu'nun sahada mahsur kalanlar ve yaralılar için stada helikopter gönderdiği belirtilirken yaralıların tedavisi için askeri hastanelerin hazır bekletildiği ifade edildi.