1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İngiliz basını MİT-Öcalan görüşmelerine yer verdi
İngiliz basını MİT-Öcalan görüşmelerine yer verdi

İngiliz basını MİT-Öcalan görüşmelerine yer verdi

İngiliz’lerin önde gelen yayın kuruluşları arasında yer alan Guardian gazetesi başyazısında MİT-Öcalan görüşmelerine yer verdi. Yazıda kamuoyu desteğini alan Başbakan Erdoğan’ın doğrudan PKK ile müzakere konusundaki fikrinin değiştiği ileri sürüldü.

A+A-

 Guardian gazetesi, MİT-Öcalan görüşmelerini irdelediği başyazasında bu defa durumun farklı olduğunu belirterek “ufukta ilerleme var” dedi. PKK'nın silahsızlanmasının zorluğuna dikkat çeken gazete, Kürt sorununun çözümlenmesi durumunda Öcalan'ın "önce evhapsi sonra özgürlük", Başbakan Erdoğan’ın ise tam yetkili başkanlıkla ödüllendirilebileceğini öne sürdü.

Türkiye’de tartışılmaya devam edilen MİT ile Abdullah Öcalan arasındaki görüşmeler, İngiliz Guardian gazetesinin başyazasına taşındı. Bu defa durumun farklı olduğunu savunarak “Ufukta ilerleme var” değerlendirmesini yapan gazete, buna karşın PKK’lıların silahlarını bırakmaları yanında Kuzey İrlanda’daki silahsızlanmayı “parkta bir gezinti”ye benzetti.

Guardian gazetesi, başyazısında “Kürt Baharı gerçekleşirse eğer, her iki taraf için ödüller anlamlı olacak. Bu, sadece 40 bin insanın ölümüne neden olan bir ihtilafın sona ermesinden ibaret olmayacak” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN’IN ARKASINDA MECLİS’TE KONSENSÜS VE KAMUOYU VAR”

Habur olayını anımsatarak daha önce sorunun çözümlenmesi konusunda “prematür bir iyimserlik” yaşandığını ancak bu defa aynı şey söylenemeyeceğini kaydeden gazete, Öcalan ile görüşmeler konusunda Erdoğan’ın “arkasında hem parlamentoda konsensüs hem de kamuoyunun çoğunun bulunduğu” görüşünü dile getirdi.

Gazetenin, bunun da bir başarı oluşturduğunun belirtildiği başyazısında bu gelişmelere mümkün kılan “çeşitli faktörler” arasında Balyoz davasının sonuçlanması gösterildi ve yargılanan subayların mahkum olması ile Erdoğan’ın “doğrudan PKK ile müzakere konusundaki fikrinin” değiştiği öne sürüldü.

“ATEŞKESTEN ÖNCE DAHA KAT EDİLECEK YOL VAR”

Abdullah Öcalan’ın talimatıyla cezaevlerindeki açlık grevine son verilmesinin yaptığı etkinin de vurgulandığı başyazıda, PKK’nın ateşkes ilan etmesinden önce daha kat edilecek yol olduğunu savunan gazete şunları yazdı:

“Sadece, 2 bin kadar PKK savaşçısını Türk topraklarından çekmek ve 6-7 bininin Kuzey Irak’taki dağlardan indirip silahlarını Erbil’teki Mesut Barzani’ne teslim etmelerini sağlamak için gerekli olan lojistik çabası, Kuzey İrlanda’da İRA ve (İngiltere’ye) sadık paramiliter güçlerin silahsızlanmasının bir park gezintisine benzemesine neden oluyor”

ÖCALAN, KÜRTLER VE ERDOĞAN İÇİN OLASI ÖDÜLLER

Buna karşın Guardian “Bir Kürt Baharı olursa her iki taraf için ödüller anlamlı olacak. Bu, sadece 40 bin insanın ölümüne neden olan bir ihtilafa son verilmesinden ibaret olmayacak” dedikten sonra Öcalan için “ev hapsi ve sonunda özgürlük”, Kürtler için yeni bir anayasa, yeniden yazılmış terörle mücadele yasaları gibi avantajların olacağını öne sürdü. Gazete şöyle devam etti:

“Erdoğan için ise, ufukta daha parıltılı ve daha tartışmalı bir ödül var: tüm icra yetkileri ile istediği başkanlık. Kürt BDP’nin desteği ile bir referandum için gerekli çoğunluk elde edebilir. Yolda birçok engel var. Şimdilik ve son zamanlardaki onca kargaşadan sonra, görüşmeler yapılıyor olması, yeterli olmalı.”