1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İngiliz turist Türkiye'ye akın ediyor
İngiliz turist Türkiye'ye akın ediyor

İngiliz turist Türkiye'ye akın ediyor

Bu yıl yaz tatilini Türkiye’de geçirecek İngiliz turist sayısının 2,5 milyonu aşması bekleniyor.

A+A-

İngiliz turist Türkiye'ye akın ediyor

İngiltere’den Türkiye’ye doğrudan uçuş yapan hava yolu şirketlerinin uçuşlarında en yüksek doluluk oranları yakalanırken, bu yıl yaz tatilini Türkiye’de geçirecek İngiliz turist sayısının 2,5 milyonu aşması bekleniyor.

FORWARDKEYS ve GfK tarafından yapılan araştırmaya göre, İngiltere’den Türkiye’ye direkt uçuş yapan hava yolu şirketlerinin doluluk oranı yüzde 94 ile 2015’teki seviyesine yaklaştı. 

Avrupa’nın en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook da İngiltere'de Türkiye için 2018'de yapılan tatil rezervasyonlarında yıllık bazdaki artışın yüzde 63 seviyesinde olduğunu duyurdu. 

İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA), daha önce yaptığı açıklamada, yaz dönemi için Türkiye rezervasyonlarında geçen yıla kıyasla yüzde 69 artış olduğunu belirtmişti. 

İngiliz seyahat acentalarından edindiği bilgi doğrultusunda ABTA'nın, bu yıl yaz sezonu için Türkiye rezervasyonlarında 2015 yılındaki seviyelerin yakalanabileceği yönündeki beklentisi, 2018'de tatilini Türkiye’de geçirecek İngiliz turist sayısının 2,5 milyonun üzerine çıkabileceğine işaret ediyor. 

ABTA’nın "2018’de Seyahat Trendleri" adlı raporda, "Seyahat şirketi TUI, 2018'de Türkiye için paket turları satışlarında yüksek bir artış kaydetti. Jet2holidays şirketi de bu zamana kadarki en büyük kış dönemi kampanyasını 2018-2019 dönemi için başlattı. Manchester’dan yapılacak uçuşlarda 730 bin koltuk bu satış için ayrıldı." ifadelerine yer verildi.