1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İnşaatta istihdam yüzde 9 düştü
İnşaatta istihdam yüzde 9 düştü

İnşaatta istihdam yüzde 9 düştü

2016'nın son çeyreğinde inşaat sektöründe istihdam bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9 düştü.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz yılın son çeyreği için 'inşaat işgücü girdi endeksleri' raporunu yayımladı.

 

TÜİK verilerine göre, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,1 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi 2016 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 oranında, takvim etkilerinden arındırılmış endeks 2016 yılında bir önceki yıla göre ise yüzde 7,5 oranında düştü.

 

Çalışılan saat de azaldı

 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi 2016 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7 oranında azalma gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,8 oranında azalırken, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8,9 oranında azaldı.

 

Maaşlar arttı

 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi 2016 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,5 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12 oranında artarken, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13,4 oranında artış kaydetti.