1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnternete 8 ayda 9 bin yasak
İnternete 8 ayda 9 bin yasak

İnternete 8 ayda 9 bin yasak

İnternet erişimde kısıtlamaların tartışıldığı bu günlerde Türkiye’de 2012 yılında 18 bin olan erişime kapalı alan adının 2013’te 37 bine yükseldiği açıklandı.

A+A-

İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, bu rakamın alınan mahkeme kararıyla tespit edildiğini belirterek “Engellemenin ardından açıklama yapılmıyor. Bunlar yargısız infaz. 5651 sayılı internet kanunu yanlış, bununla ilgili yeni düzenlemeler de sansür” dedi.

8 ayda 9 bin yasak

Alternatif Bilişim Derneği, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Internet Teknolojileri imzası ile Nisan 2013 yılında Türkiye’de İnternetin Durumu adlı bir rapor yayınladı. Raporda Nisan 2013 itibariyle erişime engelli site sayısı 28 bin olarak yer aldı. Sadece 8 ay içerisinde, 2013 Aralık ayı itibariyle bu rakamın 37 bin 386’ya yükselmesi dikkat çekti.

İnterneti tatlıya tercih ediyoruz

Yönetim danışmanlığı şirketi The Boston Consulting Group’un “Tüketici Hissiyatı Araştırması”, Türk tüketicilerin hayatlarına dair çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Buna göre araştırmaya katılanların “Teknoloji, internet ve sosyal medyadan önce nelerden vazgeçersiniz?” sorusuna verdiği yanıtların dağılımı şöyle: Yüzde 39 Şeker (Tatlı), yüzde 38 Televizyon izlemek, yüzde 38 Arkadaşlarla vakit geçirmek, yüzde 38 Çikolata. Ayrıca tüketicilerin yüzde 21’i internette film ve video izlediğini belirtirken, internetten alışveriş yapanların oranı ise sadece yüzde 8’de kalıyor.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ