1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İpek Yolu'na Türkiye'den büyük destek
İpek Yolu'na Türkiye'den büyük destek

İpek Yolu'na Türkiye'den büyük destek

Türkiye'nin de desteklediği, Çin'in, asgari 40 milyar dolar vermeyi taahhüt ettiği İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması projesi 65 ülkeye refah getirecek.

A+A-

Çin'in, asgari 40 milyar dolar vermeyi taahhüt ettiği İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasına ilişkin projenin, ekonomileri 21 trilyon dolara ulaşan hattın geçeceği 65 ülkede "refah kuşağı" oluşturması bekleniyor. Türkiye'nin de destek verdiği projenin doğu ile batı arasında köprü olması düşünülüyor.

"TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Uzmanlar, Çin'in İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasına ilişkin projelerini ve Türkiye'ye olası etkilerini değerlendirdi. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, projeye en fazla destek veren ve katılım yönünde istekli olan ülkelerden birisinin de Türkiye olduğunu söyledi. Türkiye'nin, doğu-batı ulaşım koridorunun yeniden canlandırılmasına önem verdiğini ifade eden Çolakoğlu, şunları kaydetti: "Çin, 40 milyar dolardan fazla bir bütçe tahsis etmeyi taahhüt ederek yeni bir İpek Yolu inşa etmek istiyor. Yeni İpek Yolu projesi, Türkiye'yi Güney Asya pazarına daha rahat ulaşma fırsatı da sunuyor."

TÜRKİYE KÖPRÜ OLACAK

Atlı, Türkiye'nin de bu projeden fayda sağlayabileceğini işaret ederek, şöyle konuştu: "Çin'in, Türkiye'ye yatırımları artacaktır ancak bu belirli bir ölçüde olur. Türkiye'nin esas kazanımı, gelişmiş bir İpek Yolu projesi sayesinde kendisini gerçekten de batı ile doğu arasında bir köprü haline getirme şansını yakalaması. Türkiye bu projeyi iyi değerlendirirse ve proje de Türkiye'nin batı ve doğusunda, başka bir deyişle Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlar'da beklenen olumlu sonuçları vermeye başlarsa, gerçekten de bir 'köprü' haline gelebilir. Bunun da Türkiye ekonomisi için yatırım akışları, dış ticaret ve hatta enerji konusunda önemli açılımlar sağlayacağını öngörmek zor değil."