1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Irak'a net mesaj!
Irak'a net mesaj!

Irak'a net mesaj!

"Terör faaliyetine tahammülümüz yoktur"

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nda Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Zebari'nin ziyaretini, iki ülkenin dostluk ilişkilerinin yanısıra zamanlama olarak da önemli bir ziyaret olarak nitelendiren Davutoğlu, "Biz, Irak'ın bütününü kardeş kabul ediyoruz ama çok açık bir şekilde değerli dostuma ifade ettim; Artık Irak topraklarında Türkiye'ye dönük tehdit oluşturan bir terör faaliyetine tahammülümüz yoktur" dedi.


Davutoğlu, şunları söyledi:


"Bölgemizde büyük bir dönüşüm süreci yaşanırken, bölgenin iki demokratik ülkesi olan Türkiye ve Irak'ın yoğun temaslarda olmasından daha doğal bir durum yok. Öne çıkan hususların en başında terör geliyor. Türkiye'ye dönük olarak Irak'ta odaklanmış terör yapılanmasından kaynaklanan tehdit, hem Irak'ın hem de Türkiye'nin toprak bütünlüğüne bir tehdit oluşturmaktadır. Buna karşı net bir pozisyon almak durumundayız. Türkiye, bu terör faaliyetinin sona erdirilmesi konusunda kararlıdır. Irak, kendi topraklarında tam askeri kontrolü sağlarsa bu, Türkiye'ye dönük terör faaliyetlerinin engellenmesi bağlamında önemlidir. Böyle bir durumda, sınır ötesi operasyona ihtiyaç hissedilmeyecektir. PKK, herşeyden önce Irak'a dönük bir tehdittir ve bizim PKK'ya karşı alacağımız tedbir, ne Irak'a ne de Irak'taki herhangi bir etnik gruba karşıdır. Biz, Irak'ın bütününü kardeş kabul ediyoruz ama çok açık bir şekilde değerli dostuma ifade ettim; Artık Irak topraklarında Türkiye'ye dönük tehdit oluşturan bir terör faaliyetine tahammülümüz yoktur. Biz PKK terör örgütünü, bir ülkeye değil, bölgedeki kardeş halkların tümüne tehdit olarak görüyoruz. Dolayısıyla, teröre karşı bölgemizde ortak bir bilinç ve çalışma ortamı oluşmasına büyük önem veriyoruz. İran'la, Irak'la, Suriye'yle, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle temaslarımızı bundan sonra da yoğunlaştıracağız"


"IRAK TOPRAKLARINI KONTROL ETME GÜCÜNÜ TEK TARAFLI GÖSTEREMEZSE, BİRLİKTE HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALACAĞIZ"


Bir gazetecinin, "Plananan yeni yöntem nedir ve Irak'ın kuzeyine asker gönderilecek mi?" diye sorması üzerine Bakan Davutoğlu, "Bu konuda çalışmaları yoğunlaştırmaya ihtiyaç var. Geçmişte bu faaliyetler vardı ama gelecekte olmayacak. PKK'nın bu konuda, bizden çok güçlü bir şekilde bu kararlılık mesajını alması lazım. Irak'ın tek taraflı olarak kendi topraklarını kontrol etme gücünü göstermesini ümit ediyoruz. Bu tek taraflı mümkün olmazsa, birlikte her türlü mekanizmayı işleterek, bu beladan kurtulmak için tedbir alacağız" yanıtını verdi.


Davutoğlu, Türkiye ve Irak arasında enerji, sağlık, ulaştırma, tarım alanlarında da çok büyük işbirliği potansiyelleri olduğunu belirterek, "Yeni sınır kapılarının açılması, Türkiye ve Irak arasındaki ticaretin yoğunlaşması açısından büyük önem taşıyor. Su konusu, bir işbirliği alanıdır. Su yönetimi, su israfının engellenmesi gibi konularda Irak'a her türlü desteği vereceğiz" dedi.


ZEBARİ: "TERÖRE KARŞI TUTUMUMUZ SABİT VE İLKELİ"


Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise terörekarşı ortak mücadele konusunda, çelişkide olmadıklarını ve iki ülke arasındaki işbirliğinden mutluluk duyduğunu belirtti.


Zebari, "Irak, ulusal çıkarları doğrultusunda kendi kararlarını almaktadır. Teröre ve terörizme ilişkin tutumumuz sabittir ve ilkesel bir tutumdur. PKK gruplarına gelince, Irak'ın belli dağlık ve kırsal bölgelerinde bulunmaları Irak anayasasına göre meşru değildir. Hiçbir hükümet bunu kabul edemez. PKK dışında örgütler de var. Bütün sorumluluk, Irak hükümetinin sorumluluğudur. Bu hususta çelişkide değiliz. İki ülke arasındaki işbirliğinden de mutluluk duymaktayız. Herhangi bir grubun sınırı aşan eylemlerde veya terörist girişimlerde bulunması, sivilleri öldürmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Irak bir geçiş süresinden geçmekte. Biz, Bağdat'ın ortasında bile terörle karşı karşıya kalmaktayız fakat bu işbirliği yapmayacağımız anlamına gelmemelidir" diye konuştu.