1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Irak'tan Türkiye'ye petrol tepkisi
Irak'tan Türkiye'ye petrol tepkisi

Irak'tan Türkiye'ye petrol tepkisi

Nu­ri el-Ma­li­ki, Ku­zey Irak Böl­ge­sel Yö­ne­ti­mi­’nin Tür­ki­ye­’ye Bağ­da­t’­ın iz­ni ol­ma­dan pet­rol ih­racına asla izin ver­me­ye­cek­le­ri­ni söy­le­di. Tür­ki­ye­’nin Bağ­dat Mas­la­hat­gü­za­rı çağ­rı­la­rak ra­hat­sız­lık ile­til­di.

A+A-

Irak Başbakanı Maliki, Reutersía verdiği röportajda, “Bu asla izin vermeyeceğimiz bir anayasa ihlalidir. Ne bölgeye ne de Türk hükümetine izin veririz” dedi. Maliki, Bağdat'ın izni olmaksızın Türkiye’ye petrol ihracatı yapması durumunda Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne yapılan hükümet desteğini kesmekle tehdit etti.

BAKANLIĞA ÇAĞIRDILAR

Öte yandan, Maliki’nin Yardımcısı Hüseyin eş-Şehristani’nin, Türkiye’nin Bağdat Maslahatgüzarı Efe Ceylan’ı bakanlığa çağırarak, Irak petrolünün Ceyhan Limanı’na sevkiyatı ile ilgili itirazını bildirdiği ifade edildi.

Şehristani’nin basın bürosundan yapılan açıklamada “Irak, hükümetin onayı olmadan ülke topraklarından petrol ihraç edilmesini, anayasada Iraklıların mülkiyetine ait olduğu belirtilen petrol servetine yönelik bir ihlal olarak görüyor. Türkiye’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden Ceyhan Limanı’na petrol sevkiyatına izin vermesine itiraz ediyoruz” denildi.

Türk yetkililerin, ihraç edilen petrol miktarını denetleyen Iraklı yetkililere engel olduğu iddia edilen açıklamada, Irak hükümetinin, hukuki sorumluluğu Türkiye’ye yüklediği ve doğabilecek zararlarla ilgili hakkını da saklı tuttuğu kaydedildi.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ