1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İran'dan finalist Fransa’ya tepki
İran'dan finalist Fransa’ya tepki

İran'dan finalist Fransa’ya tepki

FIFA 2018 Dünya Kupası'nda finale yükselen Fransa'ya İranlı bir siyasetçi sert çıktı.

A+A-

İran parlamentosunda konuşan Ali Motahari, Fransız Milli Takımı'nın yaşadığı başarıyı "Afrikalı devlere" borçlu olduğunu belirtti.

Ali Motahari, "Fransa Milli Takımı sadece gerçek Fransızlardan oluşmuyor. Dünya Kupası'nda yarı finale ulaşmalarını Afrika'dan gelen devlere borçlular." dedi ve ekledi Fransa'yı finale taşıyan golün sahibi Samuel Umtiti'nin ülkeye iki yaşında gelen bir Kamerun vatandaşı olduğunu söyledi.

Ali Motahari, Instagram'dan FIFA'ya da seslenerek, futboldaki eşitsizliklere son vermesi çağrısında bulundu. Takımların sadece "gerçek" vatandaşlarından oluşması gerektiğini ileri süren milletvekili, "Dünya Kupası'nda bazı takımlar diğer ülkelerin oyuncularından faydalanıyor. Bunu da oyuncuların top koşturduğu ülkelerin vatandaşlığına sahip olmalarıyla meşru kılıyorlar. Bu da uluslararası rekabeti baltalıyor ve adaletsiz kılıyor." dedi.

Fransa Milli Takımı'nın Afrika'nın farklı uluslarından çok sayıda oyuncuya sahip olduğunu ileri süren siyasetçi, "Bu aslında tam olarak Fransa takımı değil. Bu, Fransa ve eski kolonileri." dedi.