1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İran'dan Türkiye'ye nükleer aldatma
İran'dan Türkiye'ye nükleer aldatma

İran'dan Türkiye'ye nükleer aldatma

Almanya ve Hindistan’dan elde edilen 941 nükleer malzemenin İstanbul’da kurulan fason şirketler aracılığıyla İran’a götürüldüğü ortaya çıktı.

A+A-

İran'ın Türkiye üzerinden kurduğu 'nükleer hat' deşifre oldu. İstanbul'da kurulan fason şirketlerle Almanya ve Hindistan üzerinden İran'a 941 nükleer malzeme gönderildiği tespit edildi. İranlı Hossein Tanideh Atakent'te gözaltına alındı.

Almanya'da başlatılan nükleer soruşturma tehlikeli trafiği gün yüzüne çıkardı. İstanbul'da kurulan fason şirketlerle Almanya ve Hindistan üzerinden İran'a 941 nükleermalzeme gönderildiği tespit edildi. İran’daki uluslararası ambargolu şirketlerden MITECH şirketine fason şirketler üzerinden nükleer malzeme temin eden İranlı Hossein Tanideh tutuklandı. Fason şirketlerden birinin sahibi olan Mesut Atasoy da gözaltına alındı. Üç İran uyruklu vatandaşın arandığı öğrenildi.

AJANA OPERASYON

Almanya Federal Savcılığı’nın 2012 yılındaHindistan ve Almanya'dan alınan nükleer malzemelerin Türkiye üzerinden İran'a gönderildiğini tespit etmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Alman polisi nükleer malzemeleri Hossein Tanideh'in fason şirketler aracılığıyla İran'daki MITECH şirketine gönderdiğini belirledi.

Ardından Almanya Federal Savcılığı Tanideh hakkında 6 Ağustos 2012'de "Dış Ticaret Yasası ve Savaş Silahları Yasası'nın Denetimi Yasası"nı ihlal ettiği iddiası ile Interpol’den Kırmızı Bültenle yakalama kararı çıkarttı. Tanideh’in Türkiye’ye kaçma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle Alman Interpolü, Türk Interpol yetkililerini bilgilendirdi.

Alman yetkililerin Türkiye ile irtibata geçmesinin ardından Türk Interpolü de Tanideh ile ilgili geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucu Tanideh'in farklı tarihlerde Türkiye’ye geldiği, en son 18 Haziran 2012'de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptığı belirlendi. Teknik ve fiziki takibin ardından Tanideh’in yeri tespit edildi. Interpol ve Organize dedektiflerinin ortak operasyonunda 19 Ocak 2013'te Küçükçekmece Atakent'te gözaltına alındı.

TÜRKİYE'DE DE SUÇ

Gözaltına alındıktan sonra Küçükçekmece Adliyesi'ne, çıkartılan Tanideh tutuklandı. Tanideh’in cezaevine gönderilmesinin ardından Adalet Bakanlığı Küçükçekmece Adliyesi'ne Tanideh'in işlediği suçun Türk yasalarına göre de suç olduğunu ve iade edilmeden hakkında soruşturma başlatılması talebinde bulundu. Adalet Bakanlığı’ndan gelen talimatla Küçükçekmece Savcılığı yeni bir soruşturma için İstanbulOrganize Suçlarla Mücadele ŞubeMüdürlüğü'ne talimat verdi.

EVRAKLARA EL KONDU

Yapılan çalışmalar sonucunda Tanideh'in sahibi olduğu IDIDış Ticaret Limited Şirketi'nde aramalar yapıldı. Bakırköy'deki şirketin genel merkezine yapılan baskında bütün evraklara el konuldu. İşyerine yönelik yapılan operasyonun ardından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı 5201 Sayılı "Harp Araç ve Gereçleri ile Silah,Mühimmat ve Patlayıcı Madde Üreten Sanayi KuruluşlarınınDenetimi Hakkında Kanun" kapsamında ayrı bir soruşturma başlattı. Yeni soruşturmayla İran ile ihracat yapan Baha Turizm Limited Şirketi'nin sahibi ve İranlıHossein Tanideh'in ev sahibiMesut Atasoy da gözaltına alındı.

11 SEFERDE 941 NÜKLEER MALZEME

El konulan evraklar üzerinde yapılan incelemede Tanideh ve Atasoy'un Almanya ve Hindistan'da temin ettikleri nükleermalzemelerimusluk ve su tesisatı adı altında İran'daki uluslararası ambargolu MITECH şirketine gönderdikleri belgelendi. Tespitlere göre Almanya'dan 91 nükleer özellikli madde 7 ayrı seferde, Hindistan'dan ise 856 nükleer özelliklimadde 4 ayrı seferde Türkiye üzerinden İran'a gönderildi.

FOTOĞRAFLARI GÜMRÜKLERDE

Operasyonlar kapsamında üç İran vatandaşının firari olduğu şahıslar güvenlik güçleri tarafından aranıyor. Kayıp şahısların sahte pasaportla yurtdışına çıkmasını engellemek için şahısların fotoğraflarının tümgümrük kapılarına gönderildiği öğrenildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ