1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İran'ı Nasıl Vuracağı Belli Oldu
İran'ı Nasıl Vuracağı Belli Oldu

İran'ı Nasıl Vuracağı Belli Oldu

İsrail, İran'ı ne zaman, nasıl vuracak; bütün detaylar İsrail televizyonunda ortaya çıktı.

A+A-

 İran'ın nükleer programına her ortamda şüpheyle baktığını açıklayan İsrail hükümetinin kurmayları, askeri bir operasyon seçeneğini masada tutarken bu operasyonun detayları da İsrail televizyonlarında yayınlanmaya başladı. İsrail televizyonu Channel 10, ordu yetkilileri ile sürdürdüğü uzun görüşmeler sonunda nükleer müzakerelerden sonuç çıkmaması halinde İsrail'in İran'a karşı başlatacağı saldırının detaylarını yayınladı. 

Kanalın savunma muhabiri Alon Ben David'e göre İsrail hükümeti, 23 Mayıs'ta Bağdat'ta gerçekleşecek İstanbul görüşmelerinin devamı olan Bağdat müzakerelerinin sonuçsuz kalması halinde orduya, İran nükleer tesislerine saldırı emri verecek. 

Operasyonda düzinelerce saldırı uçağı, eskort jetleri, hava ikmal tanker uçakları, elektronik tarayıcı awacs uçakları, arama kurtarma helikopterleri yer alacak. İsrail ordusunun en çok güvendiği uzun mesafe uçma kapasitesine sahip F15 savaş uçakları da bu saldırıda en önde yer alacak. 

Hava kuvvetleri envanterinde bulunan 'Eitan' adlı insansız savaş uçağı da operasyonda İran semalarında olacak. İşi ciddiye alan İsrail, şimdiden operasyona katılacak pilotların aileleri için üslerden uzak yerlerde güvenli bölgeler oluşturmuş. 

Bu arada İsrail Hava Kuvvetleri'nin, İran'ın tüm nükleer programını yok edebilecek kapasitesi olup olmadığı bilinmiyor ancak saldırının; kısa, kesin ve profesyonelce olması planlanıyor. 

Saldırıda kayıplar olacağı da kabul ediliyor. Gilad isimli bir subay, "Bazıları görevden hiç dönmeyecek" diyor. İsrail, operasyonun ardından Lübnan'dan Hizbullah'ın saldıracağını hesaba katarak ülkenin kuzeyinde son 30 yılda görülmemiş bir savaş çıkacağını varsayıyor. 

Hafta içinde İsrail Ordu Radyosu'na açıklama yapan İsrail Savunma Bakanı Barak, Tahran'la sürdürülen müzakerelerin, Tahran yönetimini hiçbir şekilde nükleer silah geliştirmekten alıkoyamayacağına inandığını açıklamıştı.