1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İranlı 12 milletvekili Babek Zencani'yi şikayet etti
İranlı 12 milletvekili Babek Zencani'yi şikayet etti

İranlı 12 milletvekili Babek Zencani'yi şikayet etti

Yolsuzluk soruşturmasında adı geçen İranlı işadamı Babek Zencani hakkında İran Parlamentosu’nda vekiller şikayet mektubu verdi.

A+A-

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda tutuklanan ‘Rıza Sarraf’ın patronu’ olarak adı geçen İranlı işadamı Babek Zencani’yle ilgili İran’da önemli bir gelişme yaşandı. İran parlamentosundan 12 milletvekili, Zencani hakkında yolsuzluk soruşturması açılması talebinde bulundu. Fars Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, milletvekilleri yasama, yürütme ve yargı başkanlarına konuyla ilgili mektup gönderdi. Milletvekilleri mektupta, güvenilir belgeler doğrultusunda, Zencani hakkında yolsuzluk soruşturulması başlatılması için yeterli delillerin olduğunu ifade etti.

ZENCANİ REDDETTİ

Zencani, ise istenilmesi halinde tüm belge ve delilleri sunarak yolsuzluk yapmadığını kanıtlayabileceğini belirterek “Ülkenin denetleme birimleri o kadar aktif ki bu büyüklükte yolsuzluk yapılması mümkün değil” dedi. Sorinet Holding’in sahibi ve başkanı olan İranlı Babek Zencani’nin adı, ABD ve Avrupa Birliği’nin İran’a yönelik uyguladığı petrol yaptırımlarını deldiği gerekçesi ile kara listeye alınmıştı. Zencani’nin, mal varlığı soruşturması, petrol satışından elde ettiği gelirler ve İran Zemin adındaki büyük alışveriş merkezi inşası ile ilgili birçok dosyasının incelemeleri devam ediyor. Zencani’nin, İran’ın petrol satışlarından elde edilen geliri altın olarak ülkeye soktuğu iddia ediliyor.

‘İki karara rağmen tutuklanmadı’

12 İranlı milletvekilinin mektubunda, Zencani için şu eleştiri ve suçlamalar sıralandı:

*Farklı bankalarda sahte belgelerle birçok hesap açarak banka kredilerinden yararlandığı,

*Hakkında açılan birçok dava olduğu ve bunların ikisinde tutuklama kararı verilmesine rağmen tutuklanmadığı,

*Ülke petrollerinin satışından elde edilen paraları uzun süre ödememesine rağmen Petrol Bakanlığı yetkililerince kamuoyuna güvenilir bir kişi olarak lanse edildiği,

*İstihbarat Bakanlığı’nın, Zencani’yi desteklemekle suçlanırken konu hakkında kamuoyuna açıklama yapmak yerine sessiz kaldığı...

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ