1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş göremezlik ödemesi 2017
İş göremezlik ödemesi 2017

İş göremezlik ödemesi 2017

İş göremezlik ödemesi nedir? İş göremezlik ödemesi şartları...

A+A-

Bilindiği gibi geçici iş göremezlik raporu halk dilindeki ismiyle hastalık raporu alan sigortalıların en çok merak ettiği konulardan birisi de Sosyal Güvenlik Kurumundan ne kadar ödeme alacağıdır.

 

            Geçici iş göremezlik ödemesi alabilmenin olmazsa olmaz ilk şartı Sosyal Güvenlik Kurumunca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olmasıdır.

 

Hastalık Raporları Kaç Gün İçin Ödenir?

 

            5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a)(SSK) bendi ile 5 inci madde kapsamındaki sigortalılardan hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için ödeme yapılır.

 

Hastalık Rapor Ödemesi Nereden Alınır?

 

            Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği, Ziraat Bankasında hesabı olmayanların şahıs ödemeleri her ayın 8-14’ü arasında yapılmaktadır.

 

            Ziraat Bankası ve ya Halk Bankasında hesabı bulunan kişilerin bu tarihleri beklemesine gerek kalmamakta, Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme işlemlerini tamamladıktan sonra yaklaşık 15 gün içinde Kuruma tanımlı hesabından parasını alabilmektedir.

 

            Hesaplarını Sosyal Güvenlik Kurumuna tanımlatmayan sigortalıların ödemeleri Ziraat Bankasına gönderilmekte ve sadece ayın 8-14 arasında ödemeler yapılabilmektedir.