1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İş Kazası Nedir, Bildirim Nasıl Yapılır?
İş Kazası Nedir, Bildirim Nasıl Yapılır?

İş Kazası Nedir, Bildirim Nasıl Yapılır?

İş Kazası Nedir, Bildirim Nasıl Yapılır, Bildirmeme Cezası Ne Kadar?

A+A-

5510 Sayılı Kanuna göre çalışanın işyerinde bulunduğu sırada ve yürütülmekte olan iş nedeniyle meydana gelen olay iş kazası olarak tanımlanmaktadır. Eğer kişi bağkurlu ise yaptığı işten dolayı kaynaklanan olay da iş kazası olarak sayılmaktadır. Kendi adına çalışan marangozun işyerinde dolap yapımı sırasında parmağını kesmesi gibi..

 

Kanuna göre bir olayın iş kazası sayılabilmesi için;

 

İşyerinde ve işyerine bağlı sınırlar içerisinde gerçekleşmiş olması,

 

Yapılmakta olan işten dolayı kaynaklanmış olması,

 

İşveren tarafından görevlendirme ile gönderilen çalışanın asıl işi yapmaksızın geçen sürede meydana gelen olay,

 

Annenin emzirme izninin kullandığı esnada meydana gelen olay,

 

İşveren tarafından sağlanan araçla, servisle işe gidiş-geliş esnasında meydana gelen olay iş kazası sayılır.

 

İş kazası hakkından hangi çalışanlar yararlanır?

 

İş kazası sigortasına tabi olan çalışanlar şunlardır;

 

4a yani ssk kapsamında çalışanlar,

 

4b yani bağkur kapsamındakiler,

 

Ek 5 tarım sigortası kapsamında isteğe bağlı prim ödeyenler,

 

Tutuklu ve hükümlüler,

 

Mesleki eğitim merkezinde eğitim gören aday çıraklar, meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerden staja tabi tutulanlar, üniversitede okurken staja tabi tutulan öğrenciler,

 

Vazife malulluğu aylığı bağlanıp 4a ssk kapsamında çalışanlar ya da 4/b bağkur kapsamında prim ödeyenler,

 

İŞKUR kursiyerleri.

 

İntörn öğrenciler

 

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, Bildirim Süresi Nedir?

 

İş kazası bildiriminin iş kazası oluş tarihinden sonraki 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda ya da manuel ortamda bildirilmesi gerekmektedir.

 

Eğer çalışan işverenin kontrolü dışında olan bir yerde iş kazası geçirdiyse ve işveren bu durumu geç öğrendiyse bu durumda iş kazası bildirimi işverenin öğrendiği günden sonraki 3 iş günü içerisinde yapılmalıdır.

 

İş kazası bildirim süresini hesaplarken sadece iş günlerini hesaba dahil etmeniz gerekir. Cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri ile bayram günleri bildirim süresinden düşmez.

 

İş kazası bildirimini belirlenen süre içerisinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekir. Tabi elektronik ortamda sadece SGK Ebildirge şifresi sahibi olan ve 4a ssk kapsamında sigortalı çalıştıran işverenler bildirim yapabilir. Diğer sigortalıların ve bağkurluların İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yapması gerekir.

 

Sistem İş kazası bildiriminde kayıt işlemi başarısız uyarısı veriyorsa ne yapılmalıdır?

 

İş kazası bildirim formunu doldurdunuz. Kaydet tuşuna bastınız. Ama kayıt başarısız hatası aldınız. Bunun bir kaç sebebi olabilir;

 

Eğer çalışan işyerinde yeni işe girdiyse ve henüz aylık prim ve hizmet belgesi gönderilmediyse sistem bu kişiyi işyerinde çalışan olarak görmez ve kaydı tamamlamaz. Bunun için çalışan adına aylık prim ve hizmet belgesi göndermeniz ya da sigortalı hesap fişi girmeniz gerekir. Bu durumda problem çözülür.

 

Bildirim yaparken bilgilerden birini eksik girmiş olabilirsiniz. Bu durumda girdiğiniz bilgileri gözden geçirmeniz gerekir.

 

SGK sisteminden kaynaklanan bir problem olabilir. Bu durumda süresi içerisinde tekrar denemeniz gerekir.

 

Yukarıdakileri yapmış olmanıza rağmen hala kayıt yapamadıysanız bu durumda bildirimi manuel yapmaktan başka çareniz kalmıyor. Aksi takdirde işlem cezalı olur ve geç bildirimden ceza yersiniz.

 

İş kazası bildirimi hangi SGK’ya yapılır, işyerinin bağlı bulunduğu SGK’ya mı yoksa herhangi bir SGK’ya mı?

 

Normalde iş kazası bildiriminin işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapılması gerekmektedir. Ancak acil durumlarda başka bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden verebilirsiniz. Bildirim yaptığınız SGM başvurunuzu ilgili SGM’ye gönderir.

 

İş Kazası Geç bildirim cezası ne kadar?

 

İşveren olarak iş kazası bildirimini yukarıda belirtilen sürede bildirmemeniz halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 6331 sayılı Kanun gereği tarafınıza idari para cezası uygulanır. 2017 yılı için iş kazası geç bildiriminde uygulanacak asgari idari para cezası tutarı geç bildirim başına asgari olarak 2702,00 TL’dir. Ancak işyerinizin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre uygulanacak idari para cezası tutarı farklılık gösterebilmektedir. Buna göre 6331 sayılı Kanun gereği iş kazası geç bildiriminden dolayı uygulanacak idari para cezası tutarları şu şekilde olacaktır;

 

10’dan az çalışanı olan işyerleri için;

 

Az tehlikeli ise aynı miktarda yani 2702,00 TL olarak uygulanır.

 

Tehlikeli sınıfta ise %25 arttırılır. Yani 3377 TL uygulanır.

 

Çok tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4053,00 TL olarak uygulanır.

 

10 ile 49 çalışanı olan işyerleri için;

 

Az tehlikeli ise aynı miktarda yani 2702,00 TL olarak uygulanır.

 

Tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4053,00 TL olarak uygulanır.

 

Çok tehlikeli sınıfta ise %100 arttırılır yani 5404,00 TL olarak uygulanır.

 

50’den Fazla Çalışanı olan işyerleri için;

 

Az tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4053,00 TL olarak uygulanır.

 

Tehlikeli sınıfta ise %100 arttırılır yani 5404,00 TL olarak uygulanır.

 

Çok tehlikeli sınıfta ise %200 arttırılır yani 8106 TL olarak uygulanır.

 

İş kazası rapor parası ne kadar?

 

İş kazasından dolayı geçici iş göremezlik raporu almanız halinde raporlu olduğunuz süre boyunca SGK size günlük olarak ortalama brüt kazancınızın 2/3’ünü öder. Yatarak tedavilerde bu tutar ortalama brüt kazancın 1/2’sidir. Konu hakkında detaylı bilgiye SGK iş kazası rapor parası konulu yazımızdan erişebilirsiniz. İş kazasında SGK raporlu olduğunuz sürenin tamamına ödeme yapar.

 

İş kazası sonucu SGK’dan sürekli maaş nasıl alınır?

 

İş kazası sonucu çalışma gücü kayıp oranınız en az %10 üzerinde geldiyse Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sürekli olarak gelir alabilirsiniz. Sürekli iş göremezlik geliri adı verilen bu gelir size ömür boyu ödenir. Bu geliri aldığınız süre boyunca çalışmanız halinde gelir kesilmez. Ayrıca bu gelir üzerinden hem siz hemde bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz, çocuklarınız, anne ve babanız da sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir. Konu hakkında detaylı bilgiye İş Kazası Sürekli İş Göremezlik Alma Şartları konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

İş kazası sonucu ölümde geride kalanlara maaş bağlanır mı, şartları nelerdir?

 

İş kazası sonucu vefat eden kişinin hak sahiplerine (eş, çocuk, anne, baba) sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bu gelir için 1 günlük çalışma bile yeterlidir. Olayın SGK tarafından iş kazası sayılması gelir bağlanması için yeterlidir. Vefat eden kişinin aynı zamanda gün sayısı ölüm aylığı bağlanması için yeterli ise (ssk için 900 gün, bağkur için 1800 gün) hak sahiplerine hem emekli aylığı hem  de sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilir.