1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İş kazası rapor parası ne kadar?
İş kazası rapor parası ne kadar?

İş kazası rapor parası ne kadar?

2017 SGK SSK Rapor Parası Ne Kadar?

A+A-

Sigortalı olarak çalışan kişilerin hastalık, iş kazası , analık , iş kazası gibi sebeplerden dolayı rapor almaları halinde kendilerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenmektedir. Rapor parası kanundaki ismi ile geçici iş göremezlik ödemesi alınabilmesi kanunda belirli şartlara bağlanmıştır.

Rapor parası hesabında ise sigortalının brüt kazancı esas alınmaktadır. 2017 yılında uygulanacak brüt asgari ücretin belirlenmesinin ardından sigortalıların alabilecekleri 2017 yılında alabilecekleri en düşük rapor parası da belirlenmiş olacaktır.

 

SGK SSK Rapor Parası İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hastalık sebebi ile rapor parası ödenebilmesi için sigortalının rapor aldığı tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi olması gerekmektedir.

Analık sebebiyle sigortalı anneye rapor parası ödenebilmesi için annenin doğum yaptığı tarihten önceki son 1 yıli içinde en az 90 gün sigorta priminin olması gerekmektedir.

İş kazası sonucu rapor parası ödemesinde 90 gün şartı aranmaz. Sigorta tescili olması yeterlidir. Bir günlük sigorta bile iş kazası sonucu rapor parası almak için yeterlidir.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Hastalık raporlarında rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamı son 3 ayın toplam gün sayısına bölünür. Bulunan sonucun ayakta tedaviler için 2/3’ü, yatarak tedaviler için 1/2’si günlük rapor parası olarak ödenir.

Analık raporlarında doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamı son 3 ayın toplam gün sayısına bölünür. Bulunan sonucun ayakta tedaviler için 2/3’ü, yatarak tedaviler için 1/2’si günlük rapor parası olarak ödenir.

İş kazasında rapor alınan tarihten önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamı son 3 ayın toplam gün sayısına bölünür. Bulunan sonucun ayakta tedaviler için 2/3’ü, yatarak tedaviler için 1/2’si günlük rapor parası olarak ödenir.  Eğer son 3 aylık kazanç yoksa çalıştığı gün sayısı kadar ortalaması alınarak hesap edilir.

 

2017 Rapor Parası Hesabı

2017 yılında hastalıktan dolayı 10 günlük  rapor alan asgari ücretli bir sigortalı yaklaşık olarak 320,00 T.L. ,

2017 yılında 112 günlük doğum öncesi ve sonrası rapor alan asgari ücretli bir sigortalı yaklaşık 4.400,00 T.L.

2017 yılında iş kazasından dolayı rapor alan asgari ücretli bir sigortalı yaklaşık olarak 400, 00 T.L.

Rapor parası alabilecektir. Tabi yukarıdaki tutarlar asgari tutarlardır. Brüt kazancı daha yüksek olanlar daha yüksek rapor parası alabilirler.