1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD Kobani'ye ikinci kez saldırdı
IŞİD Kobani'ye ikinci kez saldırdı

IŞİD Kobani'ye ikinci kez saldırdı

IŞİD'in Kobani'ye bugün ikinci kez bombalı saldırı düzenlediği bildirildi.

A+A-

Terör örgütü IŞİD Kobani'de bomba yüklü araçla ikinci kez intihar saldırısı düzenledi. Kobani'ye sızan IŞİD'çiler ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar da Kobani merkezinde yoğunlaştı.

Muhaliflere yakın insan hakları gözlemevine göre IŞİD Kobani'de en az 20 Kürt sivili öldürdü.

Bugünkü saldırılar sonrası 63 yaralı Türkiye'ye getirildi. Yaralılardan 1'i çocuk 2 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Hem Türk Dışişleri hem de Şanlıurfa Valiliği, saldırıları düzenleyen IŞİD militanlarının Türkiye'den Kobani'ye girdiği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti.

Terör örgütü IŞİD, Kobani'de bomba yüklü araçla ikinci kez intihar saldırısı düzenledi. AA'nın haberine göre IŞİD ile YPG güçleri arasındaki çatışmalar, Kobani merkezinde yoğunlaştı. IŞİD'çiler Mürşitpınar Sınır Kapısı karşısında ikinci kez aynı bölgede bomba yüklü araçla intihar saldırısı gerçekleştirdi. PYD'ye ait kontrol noktası önünde meydana gelen patlamanın sesi, Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de duyuldu. Olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda henüz bilgiye ulaşılamadı. Bu arada, patlama anı Mürşitpınar Sınır Kapısı'na ait güvenlik kamerasına yansıdı. Kamera kayıtlarında, Kobani'nin güneyinden gelen kamyonet, gümrük sahasındaki yerleşim birimlerinin bulunduğu bölgeye ulaşıyor, ardından patlamanın meydana geldiği görülüyor.

Reuters'ın geçtiği habere göre Kobani ve çevresine yönelik saldırılarda 35 kişi hayatını kaybetti. Bu sabah yaşanan ilk saldırılarda 12 kişinin hayatını kaybettiği, 70 kişinin yaralandığı belirtiliyordu.

YPG güçlerinin çatışmalarda 11 IŞİD üyesini öldürdüğü de iddialar arasında.

İLK SALDIRI BU SABAH DÜZENLENMİŞTİ

Terör örgütü IŞİD ilk olarak bugün sabaha karşı Kobani'ye sızmış, saldırı düzenlemişti. YPG ve ÖSO kıyafetleri giydiği, sakallarını kesip sızdığı öne sürülen IŞİD'çiler bomba yüklü araçla saldırı düzenlemiş, saldırı sonrası YPG güçleriyle çatışma çıkmıştı. İlk bilgilere göre ilk saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi yaralandı. Saldırı sonrası 3 noktada çatışmalar çıktı.

SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Aylardır sessizliğin hakim olduğu Kobani sınırında saldırının ardından güvenlik önlemleri de en üst seviyeye çıkarıldı. Patlama ile birlikte sınır hattına yönelen Suruçlular, güvenlik güçlerinin birkaç kilometre öncesinde oluşturduğu barikat ile engellendi. Güvenlik gerekçesiyle sivillerin yaklaşmasına izin verilmeyen sınır hattında da zırhlı araçlarla teyakkuz durumuna geçildi.

KAYMAKAM ÇİFTÇİ: 200 SURİYELİ SINIRIMIZA GELDİ

Suruç Kaymakamı Çiftçi Abdullah Çiftçi, Kobani'de yaşanan saldırı ve ardından başlayan çatışmalar nedeniyle tedirgin olan 200 kadar Suriyelinin sınıra geldiğini söyledi.Sınırda şu an için sadece yaralıların geçişine izin verdiklerini belirten Kaymakam Çiftçi şöyle konuştu:

"Bugün sabah saat 05.20 itibarıyla Mürşitpınar Sınır Kapısına yakın bir bölgede bombalı araçla intihar saldırısı düzenlendi. IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu saldırı Suriye'nin Cerablus kasabasından geldikleri bizim güvenlik kameralarımızda tespit edilmiştir. Saldırının ardından çok yoğun bir şekilde sınır hattına yaralı getirildi. Şu ana kadar 54 yaralı Suruç ilçemize ambulanslarla getirildi. Bunlardan 1 çocuk sınırdan alındığı sırada yaşamını kaybettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Patlamanın gerçekleştiği araç Kobani içerisinden gelen beyaz bir araç olduğu güvenlik kamerası görüntülerinde mevcuttur. Şu an Kobani'nin üç ayrı bölgesinde çatışmalar devam etmektedir.

IŞİD KESKİN NİŞANCILAR YERLEŞTİRDİ

Saldırı öncesinde IŞİD kent merkezine keskin nişancılar yerleştirdiğinin duyumunu alıyoruz. Şu ana kadar sınır hattımıza yaklaşık 200 civarında Kobanili Türkiye'ye geçmek için sınır hattına geldi. Ancak bu çatışmaların uzun süreli olacağını tahmin ederek bunların geçişlerine izin vermiyoruz. Sadece yaralılar alınarak tedavi ediliyor."

VALİLİK O İDDİA SONRASI AÇIKLAMA YAPTI

Şanlıurfa Valiliği, Kobani'de yaşanan patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. IŞİD militanlarının sızdığı Kobani'de bombalı araçla saldırı düzenlediği ve patlamada yaralanarak tedavi için Suruç'a getirilen 1 çocuğun yaşamını yitirdiği belirtilen Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"DAEŞ militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye gittiği iddiaları asılsız olup, elimizdeki veriler örgüt üyelerinin Suriye'nin Carablus kentinden Kobani'ye sızdığını ispatlamaktadır. Buna ilişkin görüntüler de en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bölgedeki hassas durumu provoke etmek isteyenler olabileceğinden bütün halkımızı sağduyuya davet ediyorum."