1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşini bırakana 10 bin TL!
İşini bırakana 10 bin TL!

İşini bırakana 10 bin TL!

Bakanlık kesenin ağzını açtı!

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı balıkçılığı bırakacak balıkçı teknesi sahiplerine 10-20 metre arasında büyüklüğü olan tekneleri için 10 bin, 21-30 metre büyüklükler için 15 bin, 31-34 metre arası için 20 bin, 35-45 metre için 30 bin, 46 ve üzeri metre 35 bin TL para verilecek.

Konu hakkında bir açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, "Denizlerimizde stokların korunması, av baskısının azaltılması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması amacıyla balıkçı gemilerini avcılıktan çıkaranlara yapılacak destekleme usul ve esaslarını içeren tebliğ 3 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Desteklemeden yararlanmak isteyen balıkçı gemi sahiplerinin 02 Aralık 2016 tarihine kadar aşağıda aktarılan belgeler ile il müdürlüğümüze başvuru yapmaları gereklidir. Müracaat için gerekli belgeler, desteklemeden yararlanmak isteyen balıkçı gemi sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar ve desteklemeye dair diğer ayrıntılar aşağıda belirtilmiştir. İlgilenen üreticilerimizin son müracaat tarihi olan 02 Aralık 2016 tarihini kaçırmamaları önemle rica olunur." dedi.

Nail Kırmacı şu bilgileri verdi: "Müracaat için gerekli belgeler: Tebliğ ekinde bulunan dilekçe. Balıkçı gemisinin sicil girdilerinin bulunduğu liman başkanlığından alınacak, onaylı gemi kütük kayıt örneği, geminin çok sayıda şahsa ya da tüzel kişiliğe ait olması durumunda, bu tebliğ kapsamında gemiye ait prosedürleri yürütmek üzere gemi sahibi/sahipleri tarafından yetki verilen şahsa ait yetki belgesi, il müdürlüğünden alınacak, balıkçı gemisine ait bakanlık ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kayıtlarını beraber gösteren SUBİS'ten alınan onaylı belge. Desteklemeden yararlanmak isteyen balıkçı gemi sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlar: Denizlerde avcılık faaliyetlerini yürütmek üzere bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış ve ruhsat tezkeresi halen geçerli olan on metre ve üzerinde boy uzunluğuna sahip ve SUBİS'te kayıtlı gemiler destekleme kapsamındadır. Destekleme kapsamına alınacak gemilerin boylarının belirlenmesinde 2016/ 8791 sayılı Bakanlar Kurulu kararının yayım tarihinden önce gemiye ait boy uzunluğu esas alınacaktır.

5 Mayıs 2016'dan sonra gemilerde yapılan boy artışı dikkate alınmaz ve destekleme kapsamı dışında tutulur. İç sularda (göl, gölet, akarsu ve benzeri) faaliyet gösteren gemiler, yardımcı gemiler ile boy uzunluğu on metreden ufak gemiler destekleme kapsamı dışındadır. Yasa dışı avcılık sebebiyle idari yaptırım uygulanarak ruhsat tezkeresi iptal halinde olan gemiler destekleme kapsamı dışındadır. Üzerinde herhangi bir ipotek ya da üçüncü kişi lehine bir hak olanlar ve ihtilaflı durumda bulunup adli makamlara intikal etmiş olan gemiler destekleme kapsamı dışındadır. Destekleme kapsamına girecek gemi sayısı Bakanlık bütçe imkânlarıyla sınırlıdır. Birden çok balıkçı gemisi sahibi olanlar yalnız bir gemisi için başvurabilir."

İŞTE DESTEK MİKTARLARI

Destekleme birim fiyatları ise şu şekilde: 10-20 metre 10 bin, 21-30 metre 15 bin, 31-34 metre 20 bin, 35-45 metre 30 bin, 46 ve üzeri metre 35 bin TL.