1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İslam’a hakaret eden valiye hapis!
İslam’a hakaret eden valiye hapis!

İslam’a hakaret eden valiye hapis!

İslam’a hakaret eden valiye hapis!

A+A-

Endenozya'nın başkenti Jakarta'nın görevi bırakacak olan valisi Çin asıllı Ahok, İslam'a hakaretten ve şiddeti körüklemekten suçlu bulunarak iki yıllık hapse mahkum oldu. Cezayı az bulanlarla çok bulanlar sokaklara çıkarken, 15 bin polis güvenliği sağlamakla görevlendirildi.

 

Çin kökenli Hristiyan olan ve Ahok olarak da bilinen Jakarta Valisi Basuki Tjahaja Purnama, bir seçim kampanyası konuşmasında İslam'a hakaret etmekten suçlu bulunarak iki yıl hapse mahkum edildi.

 

Kararın okunmasının ardından Purnama gözaltına alındı. Purnama, İslam'a hakaret iddiasını reddederek temyize başvuracağını söyledi.

 

Purname'nin gözaltına alınmasından sonra yardımcısı Djarot Saiful Hidayat'in görev döneminin sona ereceği Ekim ayının sonuna kadar görevi devralacağı belirtildi.

 

Punama duruşmalar süresinde suçlamaları reddetmekle birlikle sözleri için özür diledi. Karardan önce Purnama lehinde ve aleyhinde olan göstericiler mahkeme önünde toplandı. Bir grup berat etmesini isterken, karşıt olanlar daha uzun süreli hapis isteğinde bulundu.

 

Karardan hayal kırıklığına uğrayanlar Purnama'nın asılmasını istedi. Gösterilerin yapıldığı meydanlarda 15 bin civarında güvenlik personeli ve asker zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldı.