1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İslamofobi tavan yaptı!
İslamofobi tavan yaptı!

İslamofobi tavan yaptı!

Müslümanlara yönelik 208 saldırı kayıt altına alındı

A+A-

Almanya'da 2017'in ilk çeyreğinde Müslümanların 200'den  fazla saldırı ve hakarete uğradığı bildirildi.

“Neue Osnabürcker Zeitung" gazetesinin haberine göre, Alman hükümeti  Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta, ülkede bu yılın ilk üç ayında  Müslümanlara karşı 208 saldırı ve hakaretin kayıt altına alındığını aktardı.

Bu saldırıların faillerinin çoğunlukla aşırı sağcılar olduğuna işaret  eden Alman hükümeti, söz konusu saldırılarda 2 kişinin yaralandığını belirtti.

Soru önergesine verilen yanıtta, Alman makamlarınca ayrı bir kategori  olarak "İslam karşıtı suçların" ilk kez kayıt altına alınmaya başlanılmasından  dolayı geçmiş yıllarla bu sayıların kıyaslanamayacağı kaydedildi.

Müslümanlara yönelik saldırılar, internet üzerinden kışkırtma, tehdit  mektuplarının gönderilmesi, sokakta başörtülü kadınlara ve erkeklere saldırılar,  Müslümanlara ait binalara zarar verme ile buralara Nazi sembolleri çizme olarak  gösterildi.

15 cami saldırısı

Öte yandan söz konusu dönemde camilere 15 saldırı düzenlendiği  belirtilirken, bu sayının 2016’ının ilk üç ayında 27 olarak kayıtlara geçtiği  ifade edildi.

Alman hükümeti, 2017’nin ilk çeyreğinde ülkede 32 İslam karşıtı  gösteri yapılırken, bu sayının 2016’nın aynı döneminde 36 olarak gerçekleştiğini  bildirdi.

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, bunların ürkütücü sayılar olduğunu  vurgulayarak, “Kayıt altında alınan suç olaylarının buz dağının görünen kısmı  olduğunu varsayıyorum. Çünkü birçok kişi korktuğundan dolayı hakaretleri ve  saldırıları polise bildirmiyor." değerlendirmesinde bulundu.